close

Vetëm në WHO

VITI I RI/ Si festohet nëpër botë. Shega, thjerrëzat…Zbuloni çfarë iu sjell mbarësi e para

befunky-collage

Ëndrrat dhe shpresat për një vit më të mirë se ai që kemi lënë pas, na e ka kthyer Vitin e Ri në një festë përtej simbolikës që përfaqëson. Lutjet tona i drejtohen dëshirave të paplotësuara, një shëndeti të mirë, rikthimit të dashurive të humbura, karrierës së sukseshme e parasë. Pavarësisht se qëllimi është i njëjti, çdo vend në botë ka traditat e karakteristikat e veta të festimit të Natës së Vitit të Ri, ku secila prej tyre mbart të bukurën e saj. Por çfarë traditash bëjnë diferencën? Sa supersticionezë janë? Për këtë arsye sot kemi vendosur të ndajmë me ju disa shtete të botës për menyrë se si përcillet Nata e Ndërrimit të Viteve atje.

Po e nisim këtë rrugëtim me japonezët, të cilit janë të vetmit që e festojnë Vitin e Ri duke pastruar shtëpinë. Ata e konsiderojnë këtë si një ogur të mirë për fillmin e vitit që zgjat nga 31 deri më 3 janar. Festimet e Toshigami (si quhet Viti i Ri atje) i cili konsiderohet hyjnor kanë për traditë falenderimin e shejtorëve që të mbrojë bimët e mbjella, por i urohet edhe mirëseardhja shpirtave antenati. Përgjatë kësaj periudhe ata vendosin dekorime me dru bambuje dhe kallinj gruri. Në orën 12 këmbana e budistëve troket 108 herë si një paralajmërim për të kërkuar falje për mëkatet e gjithë vitit.

Në Spanjë përgjatë Vitit të Ri kosumohen “buñuelos” (petulla të pudrosura me sheqer). Përtej kësaj taditë është të hash edhe 12 kokrra rrushi duke trokitur Viti i Ri. Nga një kokër për çdo të trokitur deri në ardhjen e tij, një traditë kjo që uron për sa më shumë bollëk në ushqim.

Në Brazil të gjithë vishen me të verdha, ngjyra e floririt e diellit dhe dritës. I zoti i shtëpisë derdh një gotë me verë prapa, si për të larguar fatin e keq nga shtëpia.

Në Meksikë përgjatë gjithë ditës ndizet dhe fiket zjarri, duke heshur mes flakësh gurë apo copa druri.

Në Kinë Viti i ri, quhet ndryshe edhe si festa e pranverës, nuk korrespondon me festën tonë të Viti të Ri, por ndjek kalendarin hënor që mund të variojë nga 21 deri në 19 shkurt sipas kalendarit tonë gregorian. Festimet zgjasin 15 ditë dhe përfundon me festën kombëtare Kineze. Përgjatë festës së Vitit të Ri, kinezët vishen me të kuqe sipas legjendës së tyre antike, duket se tremb, bashkë me zhurmë të forte, mosntra mitoologjike Nian, që dikur çdo 12 muaj dilte nga strofulla e tij për të ngrënë qëniet njerëzore. Të influencuar nga kjo legjendë, çdo vit kinezët festojnë festën e pranverës me fishekzjarre, këngë dhe valle të zhurmshme për ta trembur. Festa mbyllet me një kortezh me maskën e luanit për përfaqëson Nian.

Një festë tipike gjermanësh është ajo e Vitit të Ri atje, ku njerezit maskohen dhe festojnë karnevalet. Bëhet “Gëzuar” me Feuerzangenboële, pija e vllazërisë dhe mblEdhjes së studentëve e cila është e përbërë me bazë vere, kanelle, karajfil, lëkurë portokalli dhe rum. Përgjatë darkës ofrohen lajthi dhe rrush të thatë të gjithë të afërmve. Në vendet protestate qeraset me sardele të tymosur.

Në Angli Viti i ri vjen me fEstën tipike, ku hahet gjeli i detit i mbushur me gështenja dhe pudingu i Krishtlindjeve, një ëmbëlsirë tipike që hahet me luge që shpesh e servirin edhe me monedha floriri. Mbrëmjen e Shën Silvestrit , nënshtetast e Mbretëreshës argëtohen duke marrë pjesë në lojëra të ndryshme si p.sh si të peshkosh me duar frutat e thata, të hash një mollë që mbahet varur në një fije, etj.

Rusia është i vetmi vend në botë ku Viti i Ri festohet 2 herë, më 31 dhjetor sipas kalendarit Gregorian dhe 13 janar sipas kalendarit Xhuliano. Më datën 31 bëhet pema dhe pas mesnate njerëzit dalin në Kullën Spasskajadel për të kërcyer dhe ngrënë fruta të thata dhe salcë kosi. Një traditë tjetër ështe edhe ajo e hapjes së derës së shtëpisë në orën 12 për ti uruar mirëseardhjen Vitit të Ri.

Në Itali Viti i Ri përshëndetet me një gatim tradicional me bazë mishin e derrit dhe thjerrëza. Sipas gojëdhënave këto gatime sjellin fat dhe para. Ndërkohë që nuk duhet lënë pa theksuar panetoni dhe pandora shumë të njohura dhe preferuara jo vetëm në Itali. Pandoro është një ëmbëlsirë nga Verona dhe u krijua në 1800 nga Domenico Melegatti. Forma e saj tipike si yll me 8 cepa u reallizua nga piktori Angelo Oca Bianca. Ajo shoqërohet me pana ose akullore.
Ajo që ne ju këshillojmë për Vitin e Ri është që të keni të veshur dicka ngjyrë të kuqe apo diçka të re. Gjithashtu mund të mbani të ndezur një qiri për gjithë natën, pasi jo të gjithë e kemi mundësinë për të pasur zjarr. Një degëz nga lulja agrifoglio si dekorim nuk duhet harruar kurrësesi. Atë mund ta vendosni në pemë apo dekoroni ndonjë dhuratë.

Në Danimarkë ditën e Vitit të Ri thyejnë të gjitha enët që nuk kanë përdorur përgjatë gjithë vitit në datën 31. E gjitha kjo bëhet në prani të të afërmve pranë derës kryesore të shtëpisë.

Në Ekuador Viti i ri Festohet duke djegur një dordolec në mesnatë. Ata gjithashtu djegin edhe fotografitë e vitit të kaluar e gjitha kjo në emër të një fati të mirë.

Filipinezët mendojnë se gjithçka duhet të jetë e rrumbullakët si monedha në mënyrë që të sjellë pasuri. Fruta, rroba, objekte, gjithçka e rrumbullakët.

Në Amerikën e Jugut ti e vendos vetëm fatin tënd, ose më saktë ngjyra e të brendshmeve që do të veshësh atë mbrëmje. E kuqja është dashuri, ngjyra e floririt pasuri dhe e bardha nënkupton paqe.

Në Zvicër Viti i Ri festohet duke hedhur akullore në tokë.

Në Rumani ditën e Vitit të ri hidhen monedha në lumë që ti sjellin fat.

Në Puerto Riko hedhin ujë jashtë dritareve që të largojnë shpirtrat e këqinj.

Në Belgjikë marrin seriozisht jetën prej fermeri duke u kujdesur për kafshët.

Në Bolivi vendosin një monedhë në ëmbëlsira dhe kujt i bie në pjesë, do të thotë se ai do të ketë fat përgjatë gjithë vitit.

Në Kolumbi ditën e Vitit të Ri mbahet një valixhe përgjatë gjithë ditës në dore me idenë që t’u sjellë sa më shumë udhëtime përgjatë gjithë vitit.

Në Kili një pjesë e njerëzve shkojnë në varreza dhe e kalojnë natën atje.

Në Irlandë natën e Vitit të Ri qëllojnë muret me bukë për të larguar shpirtrat e këqinj.

Në disa pjesë të Afrikës se Jugut ditën e Vitit të Ri hedhin mobilje nga dritarja.

Në Skoci miku i parë që do të vijë në shtëpi duhet të sjellë një dhuratë për ti sjellë fat./revistawho.com

lexo më shumë

2016 / VIP-a që u ndanë nga jeta, sherre, dasma e suksese! Ja ngjarjet që tronditën e gëzuan showbiz-in shqiptar

fw

Ngjarjet e bujshme kanë qënë të pashmangshme këtë vit duke filluar nga sherri i reperit Noizy me moderatorin Ledion Liço e deri tek skandalet që shoqëruan ”Këngën Magjike”. Por nga ana tjetër ka pasur edhe ngjarje të gëzueshme si kualifikimi i Kombëtares Shqiptare në Kampionatin Europian, martesa e Princ Lekës me Elia Zaharia apo edhe ardhja e këngëtareve Dua Lipa dhe Giusy Ferreri në Tiranë.

Shkurt 2016

Për herë të parë një artiste shqiptare arriti të nënshkruajë kontratë me Ultra Music dhe Sony. Ajo është Era Istrefi e cila gjatë gjithë këtij viti ka numëruar suksese të njëpasnjëshme. Përveç disa koncerteve në Amerikë dhe Europë, Era nuk mbeti pa u përmendur edhe nga yjet botërorë si: Chloe Grace Moretz, Katy Perry e Kim Kardashian. Gjithashtu kënga e saj “Bonbon” arriti të bëhej kënga më e dëgjuar shqiptare në kanalin Youtube.

Qershor 2016

Skandali në “Top Awards” ka marrë për javë të tëra vëmendjen e mediave. Gjithçka filloi kur Noizy nuk pranoi të merrte pjesë në “Top Awards”. Ishte shakaja e Ledion Liços ajo që ndezi gjakrat duke thënë se Noizy nuk kishte ardhur për shkak se nuk gjente dot parking për Ferrarin e tij. “Kështu është kur përdor makinën e shokut” -tha Ledioni. Më pas debati degradoi në ofendime. Noizy postoi një foto në profilin e tij në Instagram ku ofendonte Ledionin për orientimin e tij seksual dhe se jeton me paratë e të dashurës.

Qershor 2016

Skandalet në “Top Awards” vijuan kur menaxheri i Kidës rrahu gazetarin e Prive. Sherrin e nxiti një artikull i botuar në Prive sipas të cilit, dy prezantuesit e tapetit të kuq nuk i kanë njohur artistët që menaxhon Mehmet Elshani.

Gusht 2016

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Dua Lipa dha koncert në Tiranë në sheshin “Nënë Tereza”.

Shtator 2016

Skandali mes dy reperave, Cozman dhe Noizy. Konfliktet mes grupit OTR dhe Babastar janë të njohura tashmë. Por ngjarja e ndodhur në shtator të këtij viti bëri bujë për vetë faktin se dy reperat përdorën armët. Sherri ndodhi në Prishtinë ku Noizy me shokun e tij Varrosi u rrahën me grushta me Cozman dhe Albert Krasniqi. Nga kjo ngjarje mbetën të plagosur Noizy dhe Varrosi.

Tetor 2016

Princ Leka II dhe Princeshë Elia u martuan në “Pallatin Mbretëror” në tetor të këtij viti. Ata u martuan në një ceremoni madhështore ku ishin të pranishëm përfaqësues të Familjeve të mëdha Mbretërore të Europës dhe nga bota. Celebrimi u bë në Sallën e Fronit dhe u drejtua nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Tetor 2016

Dy këngëtaret e njohura Samanta Karavella dhe Marsela Çibukaj u fjalosën pas një statusi që Marsela Cibukaj postoi në Facebook ku kritikonte disa tekste të zhanrit reggae në shqip. “Operacionet plastike të këngëtareve shqiptare duhet të mbrohen nga UNESCO” -shkruante Marsela. Megjithëse nuk përmendi emra, pas këtij postimi reagoi Samanta Karavella e cila e kishte marrë statusin personal. Samanta shkruante se publiku e njihte që 13 vjeç. “Do ishte më mirë të bëje diçka më me vlerë se të komentoje muzikën e kolegeve të tua, aq më tepër kur je artiste vetë.” -shkruante Samanta.

Tetor 2016

Kombëtarja Shqiptare hyn në histori, kualifikohet për herë të parë në Kampionatin Evropian 2016. Kjo ishte hera e parë në histori që Shqipëria kualifikohet në një kompeticion të madh. Sigurimi i një vendi në Euro 2016, u arrit falë fitores 3-0 ndaj Armenisë.

Nëntor 2016

Një nga këngëtaret më të njohura italiane, Giusy Ferreri dha koncert në Tiranë për “Natën e Bardhë”. Artistja regjistroi një video mesazh ku shprehej e lumtur për ardhjen e saj dhe u bëri thirrje shqiptarëve që t’i bashkoheshin në koncert.

Nëntor 2016

Aksidenti tragjik në rrugën “Bajram Curri”, mori vëmendjen e medias për ditë të tëra. Si pasojë e shpejtësisë humbën jetën këngëtari Ergi Dini dhe Kejdi Halili. Edhe pse u dërguan menjëherë në Spitalin Ushtarak, pas 30 minutash, të dy djemtë kanë ndërruar jetë.

Dhjetor 2016

Më datë 3 dhjetor humbi jetën analisti i njohur Andrea Stefani, i cili ishte diagnostifikuar muajt e fundit me një sëmundje vdekjeprurëse. Stefani ka qënë kryeredaktori themelues i së përditshmes “Shekulli”, drejtues i programit investigativ antikorrupsion “Hapur” dhe autor i librit “Albanistan”.

Dhjetor 2016

Skandalet në “Kënga Magjike” nuk munguan as këtë vit. Vëllezërit korçarë Endri dhe Stefi akuzuan se kënga “Mirëmëngjes dashni” e kënduar nga Artiola Toska dhe Bruno, kompozuar nga Flori Mumajesi ishte e kopjuar nga motivet sllave. Debati vazhdoi në studion e “E Diela Shqiptare” ku Flori Mumajesi në lidhje telefonike iu tha Endrit dhe Stefit të mos merreshin me llafe. Sherri degradoi edhe në ofendime ku Endri shpërtheu në sharje të rënda ndaj Artiolës në Instagram.

Dhjetor 2016

Bujë në media bëri edhe skandali mes çiftit të këngëtarëve shqiptarë, Sajmir Çili dhe Suela Kalaja. Çili akuzoi bashkëshorten se ka ushtruar dhunë fizike ndaj tij. Pas një telefonate, forcat e policisë e kanë gjetur çiftin në mes të një konflikti. Suela në gjaknxehtësi ka goditur Sajmirin me shuplakë në prani të forcave të policisë. Pak ditë pas publikimit të lajmit Sajmir Çili deklaroi: “Ishte vetë ajo që e kërkoi divorcin.” Ky lajm bëri bujë në media pasi dy protagonistët janë personazhe të njohur të skenës dhe njëherësh prindër të një vajze 9-vjeçare.

Fituesit e festivaleve këtë vit janë:

“Netët e Klipit Shqiptar” – Rozana Radi me këngën “Për me pas nji roze”

“Top Awards” – Alban Skënderaj i cili mori çmimin “Achievement Award”

“Kënga Magjike” – Rozana Radi me këngën “Ma thuaj ti”

“Festivali 55 i Këngës” – Linda Halimi me këngën “Botë”

 

lexo më shumë

VITI I RI NË TIRANË/ Flet menaxherja e klubit të famshëm: Ja sekretet e jetës së natës, ju tregoj punën që fshihet pas

15624717_1169825246466826_2921450034778079232_n1

Teksa shëtit nëpër Tiranë vihet re sa shumë ka ndryshuar ajo në këtë prag festash. Dritat, zbukurimet e njerëzit që shijojnë argëtime të ndryshme të bëjnë vërtet përshtypje. Por si do e kalojnë shqiptarët natën e ndërrimit të viteve? Dikush preferon të festojë nëpër restorante të ndryshme me muzikë ‘live’, dikush tjetër me një darkë të ngrohtë në shtëpi e të tjerë kanë zgjedhur ta presin 2017-tën jashtë vendit. Por janë edhe të rinjtë, ata që pas mesnate i mbushin rrugët e kryeqytetit plot duke nxituar për të zënë vend në lokalet e preferuara e për të kaluar aty një natë të paharrueshme nën ritmet e muzikës. Klube të ndryshme ftojnë këngëtarët më në zë të muzikës shqiptare për të kënaqur në maksimum klientët e tyre. Burime të ndryshme tregojnë për “RevistaWho.Com” se çmimet janë ato që trembin të rinjtë, pasi në klube të caktuara flitet se tavolinat shkojnë nga 500 mijë lekë e deri në 5 milionë lekë të vjetra në zonat VIP. “RevistaWho.Com” ka kontaktuar me një nga vendet më të preferuara për të rinjtë, klubin “Magic4”, që përveç muzikës dhe argëtimit, kanë dhe çmime të arsyeshme e që mund të përballohen nga kushdo që preferon ta kalojë jashtë natën e ndërrimit të viteve. Vanina Çala, një nga menaxheret dhe po ashtu këngëtare në këtë ambient tregon për “WHO” se çfarë do të sjellë ndryshe ky vit. Zbuloni më shumë në këtë intervistë:

14391023_1526291564053761_5041376615298191185_n

Vanina si është festuar Viti i Ri ndër vite dhe çfarë do të sjellë ndryshe ky vit në “Magic4”?

Viti i Ri në “Magic4” ka qenë dhe do të jetë për sa kohë të ekzistojmë, një ndër eventet më të gëzueshme dhe më komplekse që organizojmë. Impenjimi ynë për këtë festë ku janë “të detyruar” të festojnë të gjithë është vërtet i madh pasi kjo është festa e të gjithëve dhe jo vetëm e banorëve të përhershëm të jetës së natës dhe ky fakt na shtyn ne ta ndërtojmë eventin në perfeksionizëm duke mos i lënë rastësisë asnjë detaj. Përsa i përket këtij viti, mendoj që kemi bërë zgjedhjen më të mirë, duke i bashkëngjitur spektaklit tonë artisten e madhe Artiola Toska, e cila prej 20 vitesh nuk e kalon këtë festë në vendin tonë, pra një rikthim magjik dhe i bujshëm për t’i thënë “Mirëmëngjes” vitit 2017-të.

Është vënë re që “Magic4” është ndër vendet e preferuara të të rinjve shqiptarë. Është muzika popullore ajo që i tërheq?
Jo, nuk e mendoj plotësisht kështu. Muzika popullore që luhet në “Magic4” dhe artistet e kësaj rryme, patjetër që i japin ngjyra të veçanta produktit tonë, por larmishmëria që ne ofrojme duke krijuar një kombinim të shkëlqyeshëm të muzikës popullore, muzikës së lehtë dhe asaj komerciale është çelesi i suksesit. “Magic4” sot mund të shihet si universi i muzikës shqiptare që përmbledh në një natë të gjitha rrymat, tingujt dhe të gjithë zërat, një vend ku promovohet shkëlqyeshëm Shqipëria dhe shqiptarët.

Si variojnë çmimet e tavolinave? A ka ndryshime për këtë ditë?
Sigurisht që nata e Vitit të Ri është ndryshe nga netët e zakonshme, kjo për shkak se kur të gjithë festojnë me të dashurit e tyre, stafi ynë i mrekullueshëm dhe i palodhur është në krye të detyrës duke i shërbyer (për shumë vite tashmë) miqve dhe dashamirësve të aktivitetit tonë. Ne sivjet kemi zgjedhur të mos i cënojmë klientët tanë duke rritur çmimet. Gjithashtu kemi rrëzuar strategjinë e “open bar”, për të cilën mendoj se është praktika më e keqe e menaxhimit të një klubi për shumë arsye dhe kemi vendosur një biletë hyrëse me një çmim të arsyeshëm, e cila siç ju thashë më lart funksionon vetëm për këtë natë, pasi gjatë gjithë sezonit, çdo event tjetër ne e kemi ‘free entry’ (hyrje e lirë).

Ka patur ndonjëherë incidente, duke qenë një natë shumë e rrëmujshme ajo e ndërrimit të viteve?
Jo, ne me “sherret” jemi armiq dhe duke qenë se urrehemi, ato nuk trokasin në derën tonë. Për këtë arsye jo vetëm natën e Vitit të Ri ku masat e sigurisë janë të shtuara, por në çdo natë që operojmë mundohemi të jemi shumë të kujdesshëm dhe vigjilentë. Një tjetër arsye pse nata e Vitit të Ri është edhe më e sigurtë se netët e tjera, është për faktin se njerëzit janë nominalisht të kontrolluar, pra ne dime me saktësi se cilët janë njerëzit që do festojnë tek ne atë natë.

Në fund do të donim një mesazh për të rinjtë shqiptarë me rastin e festave të fundvitit.
Urojmë që të rinjtë shqiptarë të festojnë sa më bukur dhe shëndetshëm, dhe nga mot gëzuar 2017!

lexo më shumë

FOTOT/ Lelja, jeshile, blu, rozë… Këto janë vajzat VIP të fiksuara pas flokëve

befunky-collage

Shumica e VIP-ave e dinë shumë mirë cila ngjyrë apo model flokësh ju shkon dhe e mbajnë për një kohë të gjatë. Por ka disa të tjerë që sot i sheh brune dhe nesër bionde. Pastaj është edhe Aurela Gaçe, Era Istrefi, që kanë shkuar përtej brunes dhe biondes duke përdorur pothuajse të gjitha ngjyrat e mundshme. Këta janë VIP-at shqiptarë që kanë eksperimentuar me flokët:

15683103_751528708336135_246565698_n

Aurela Gaçe 

15722478_751528685002804_125080799_n

Jonida Maliqi

15724183_751528771669462_701600744_n

Çiljeta Xhilaga

15683230_751528821669457_481384283_n

Era Istrefi

15683455_751528788336127_1323138373_n

Dafina Zeqiri

15730947_751528805002792_1876961754_n

Tuna

15731050_751528815002791_928842532_n

Enca Haxhia

15722791_751528811669458_1601258281_n

Ronela Hajati

15673174_751528758336130_678840959_n

Luana Vjollca

 

lexo më shumë

NGA REVISTAWHO.COM/ 2016-ta si telenovelë me shumë seri, këto janë lidhjet dhe ndarjet më të bujshme në Shqipëri

15683354_10211629308987627_1335890489_n

Viti që po lëmë pas, ashtu si dhe çdo vit tjetër shënoi ngjarje të rëndësishme në jetën e çdokujt. Por ata që kanë marrë vëmendje më të madhe ishin personazhet publikë shqiptarë. Disa nga personazhet kanë përjetuar emocione të bukura duke filluar një lidhje të re, e dikush tjetër ka lënë pas një marrëdhënie që nuk arriti të funksiononte. Redaksia e Who ka bërë një përmbledhje, duke uruar që vitin e ardhshëm të dëgjojmë vetëm lajme të gëzueshme për VIP-at tanë të dashur.

soniklevi_1464956981-502545

Soni Malaj – Këngëtarja energjike e skenës shqiptare, Soni Malaj, prej disa kohësh jeton e lumtur në një marrëdhënie serioze me një djalë biznesmen nga Tirana, i cili quhet Klevi. Këngëtarja i dha fund martesës me babain e vajzës së saj, Mirkon pasi marrëdhënia e tyre nuk po shkonte si duhej dhe vetëm gjatë këtij viti bëri publike lidhjen e saj me Klevin.

3776bea4049e29f46dc37c7f58458229
Majk- I përfolur shumë për jetën e tij private, reperi nga Kosova Majk disa kohë më parë u lidh me një vajzë e zgjodhën që lidhjen e tyre ta bëjnë publike. Por vetëm pak ditë më vonë ata u ndanë në një mënyrë jo shumë paqësore. Kjo ndarje pasoi me thashetheme se ish- e dashura e Majk ishte shtatzënë me reperin.

tuna1

Tuna – Këngëtarja shumë e dashur vetëm në fund të këtij viti rrëfeu publikisht tek ’E diela Shqiptare’ se është në një pritje të ëmbël. Ajo është e lumtur përkrah Patris Berishës dhe shumë shpejt do të bëhen prindër të një vogëlushi.

image-36-600x445
Viola Spiro- E përfolur për lidhjen e saj me Arjon Muçën dhe Bekim Balajn, Viola Spiro gjatë këtij viti u përfshi në një marrëdhënie tjetër me një djalë të panjohur për publikun. Prej disa muajsh ajo po shijon lidhjen e saj, duke shëtitur në vende të ndryshme.

14793695-10210751156485054-770430449-n
Elita Rudi – Moderatorja kosovare gjatë këtij viti i dha fund lidhjes së saj me futbollistin e kombëtares, Bekim Balaj. Më pas, Elita Rudi u kap mat me të dashurin e ri, reperin Gjiko. Këtë lidhje dyshja e njohur e konfirmoi vetë me anë të disa fotove të njëjta të publikuara në ‘Snapchat’.

21589_111611955892617_68877107247262995_n
Tedi Ngjela- Fillimi i 2016 ishte shumë i bukur për Tedi Ngjelën dhe partneren e tij, Era Xhabafti, të cilët konfirmuan të gjitha thashethemet  për lidhjen e tyre e dolën hapur, duke treguar se ishin shumë të lumtur me njëri-tjetrin. Lumturia do të shtohej në muajt e fundit të vitit sepse ata u bekuan me ardhjen në jetë të fëmijës së tyre të parë.

13256284_10156953152005215_7967931997792007101_n1
Angela Martini- Fotot dhe videot tregojnë qartë se modelja super seksi, Anxhela Martini është tejet e lumtur me të dashurin e saj, multimiliarderin, Dragos Savulescu. Lidhja që u bë publike gjatë këtij viti duket se ka gjasa të përfundojë në hapa të tjerë seriozë, duke parë dashurinë që çifti ka për njëri-tjetrin.

qilit-e1457379080699-780x439

Çiljeta- Këngëtarja seksi, e lakmuar nga të gjithë meshkujt, prej disa muajsh është e përshirë në një marrëdhënie sentimentale me portierin e Partizanit dhe të kombëtares shqiptare, Alban Hoxha. Çiljeta dhe Albani u munduan që dashurinë e tyre ta mbajnë larg syrit të medias, por dy personazhe shumë të dashur nuk mund t’i shpëtojnë dot kamerave.

saimir-cili

Suela Kalaja & Saimir Çili- Fundi i këtij viti do t’i trondiste të gjithë me deklarat e Saimir Çilit se ishte dhunuar nga partnerja e tij e jetës, këngëtarja Suela Kalaja. Madje këngëtari arriti deri aty sa të kërkonte urdhër mbrojtjeje. Një fundvit jo i mirë për çiftin e njohur që i gjeti të divorcuar.

bleo-afrona-640x358
Blero – Pasi i dha fund martesës me ish-bashkëshorten e tij, Blero u dashurua me një vajzë shumë simpatike, Afronën. Të dy janë shumë të lumtur krah njëri-tjetrit, teksa kohët e fundit Afrona po përflitet për një shtatzëni të mundshme.

era-shoshi-780x439
Era Istrefi – Një vit plot surpriza ai i Era Istrefit. Përveçse numëron shumë suksese, duke u bërë shumë e njohur në arenën ndërkombëtare dhe kënga ‘BonBon’ u kthye në një hit të vërtetë, për Erën duket se çdo gjë po shkon shumë mirë edhe në jetën private. Ajo është e lidhur me menaxherin e saj, Faton Shoshi dhe shkojnë kudo së bashku.

1375104153-zajmina_i_dashuri
Zaimina Vasjari- Bukuroshja Zajmina Vasjari gjatë këtij viti i ka dhënë fund lidhjes së saj me një biznesmen, i cili nuk është një personazh publik. Çifti ishte në një marrëdhënie prej disa vitesh. Tashmë Zaimina i është përkushtuar biznesit të saj personal.

adela
Ledri Vula- Reperi shumë i dashur për shqiptarët, por edhe tepër i pëlqyer nga femrat, i zhgënjeu të gjitha teksa bëri publike lidhjen e tij serioze me vajzën e ish-kryeprokurorit të përgjithshëm, Theodhori Sollaku. Ai dhe Adela dolën publikisht gjatë këtij viti, teksa bukuroshja e shoqëronte reperin në çdo koncert. Por përsëri 2016 do të ishte fundi i marrëdhënies së tyre. Ledri e pranoi pothuajse hapur që ata tashmë i kishin dhënë fund lidhjes dhe fliste me shumë vlerësim për Adelën.

noga

Kristela Gjoka- E njohim Kristelën si një nga vajzat e bukura të ekranit ndonëse kulmi i famës së saj arriti pas një historie jo të mirë personale. Kristela Gjoka është nusja që pati martesën më jetëshkurtër në historinë e showbiz-it shqiptar. Besojmë se e dini që ajo u martua për pak ditë me reperin Noga, martesë kjo e cila përfundoi në divorc sa hap e mbyll sytë. Më pas fundi i kësaj marrëdhënie u shoqërua me shumë akuza nga Noga në drejtim të Kristelës për një abort të mundshëm të saj.

lexo më shumë

EKSKLUZIVE / I iku forcave të rendit?! Noizy përgjigjet për herë të parë: Jam arratisur nga policia vetëm…

13094156_10154096165780883_3949439211203998049_n

Gjatë ditës së sotme qarkulloi në media lajmi se pas një konfortimi me policinë reperi i suksesshëm Noizy është arratisur bashkë me mjetin e tij nga forcat e rendit. Sipas “Panorama Online” efektivët e policisë së Durrësit janë vënë në ndjekje të tij dhe kanë bërë të mundur kapjen dhe shoqërimin e tij së bashku me mjetin në Komisariat. Të njëjtat burime thonë se uniformat blu i kanë kërkuar dokumentacionin e mjetit reperit dhe nga kontrolli është evidentuar se nuk kishte leje drejtimi me vete dhe gjoba të papaguara. Në vijim atij i është dhënë urdhër që të shoqërohet në ambientet e Komisariatit, (deri në momentin që ndonjë person të sillte lejen e tij të drejtimit dhe të paguante gjobat), por ai nuk i është bindur punonjësve të policisë dhe është larguar së bashku me mjetin.

13407188_10154212351480883_5358872676084825305_n

I kontaktuar nga “RevistaWho.Com“, reperi shumë i dashur për publikun shqiptar është përgjigjur kështu… “Nuk e di për çfarë bëhet fjalë. Jam në Itali për momentin. Kam qenë këtu edhe mbrëmë dhe kam që nga mosha 17-vjeçare që nuk i arratisem më policisë. Vetëm atëherë iu ikja policëve”, – thotë Noizy, i cili do të këndojë sonte në një prej club-eve në Firenze. / RevistaWho.Com

lexo më shumë

Nga RevistaWho.Com / Sot 46 vjeç, flet Redon Makashi: Ja objektivi që i kam vënë vetes

1801303_10152022467424081_241257518_o

Këngëtari fort i dashur i viteve ’90, Redon Makashi, ka festuar sot ditëlindjen e tij të 46-të… I kontaktuar nga “RevistaWho.Com” në këtë datë të rëndësishme në jetën e tij, Makashi shprehet se nuk e pret më me entuziasmin e dikurshëm ditën e lindjes… “Ne po përpiqemi ta fshehim, po nuk të lini ju. Është një datë e rëndësishme për të bërë gëzuar me familjen, por vitet e fundit nuk e presim më edhe me aq shumë dëshirë (qesh). Dikur në fëmijëri e rini i gëzoheshim shumë ditëlindjes, sot jo më”, – shprehet Redoni në një komunikim ekskluziv me “RevistaWho.Com“. I pyetur për objektivat që i ka vënë vetes si 46-vjeçar, Makashi përgjigjet se dëshiron shumë që të realizojë një koncert recital me dy kolegët e tij Aleksandër Gjoka dhe Elton Deda. “Kemi vite që e projektojmë dhe shpresojmë që këtë vit të bëhet realitet kthimi i ‘3 Musketjerëve’ me një koncert recital”, – thotë Redoni. Sa i takon planit privat ai thotë se dëshiron që gjithçka ta jetojë siç po bën tani, pa dhënë detaje mbi statusin sentimental, por na zbuloi se festën e ditëlindjes sot e kaloi në një festë familjare. “RevistaWho.Com” i uron edhe një herë jetë të gjatë e lumtur Redonit.

lexo më shumë

“Skandali në ‘Kënga Magjike'” / Përgjigjet Ardit Gjebrea: Ka 15 vite që ndodh kështu… (EKSKLUZIVE)

12916860_10154095458634805_6470473130826754238_o

Dita e sotme përfshiu “Këngën Magjike” në një skandal, që vetëm i tillë nuk mund të quhet… Sipas një investigimi të lajmi.net, këngëtari nga Maqedonia – Berkan, u bë pjesë e finales, megjithëse ai nuk kishte mbledhur pikët e nevojshme nga kolegët për të qenë pjesë e këtij klasifikimi.

Sipas këtij burimi këngëtari që qëndronte në vendin e 21-të ishte Devis Xherahu, ndërsa Berkani renditej i 33-ti, kësisoj finalja nuk i takonte atij. Por e vërteta është larg kësaj. Sepse kjo praktikë nuk është hera e parë që ndiqet në “Kënga Magjike”. Edhe në edicionet e mëparshme, çmimet e televizioneve “Klan” dhe “RTV21” i kanë marrë emra që jo domosdoshmërisht i kanë mbledhur pikët e nevojshme për të mbërritur në finale. Një rast i tillë ka qenë ai i këngëtares Big Mama dy edicione më parë, e cila është shpallur gjithashtu fituese e çmimit “RTV21”, apo i Shpat Kasapit një vit më parë.

RevistaWho.Com” kontaktoi sot me krijuesin e patentës së “Kënga Magjike”, showman-in Ardit Gjebrea, i cili i përgjigjet kështu akuzave të ngritura ndaj festivalit që ai drejton:

“‘TV Klan’ dhe ‘RTV21’ mund të zgjedhin për finalen (njësoj siç bëri edhe juria “New Artist” këtë vit) cilindo nga artistët që ata mendojnë. Ka 15 vite që ndodh kështu. Herë e kanë zgjedhur nga ata që kanë votuar artistët për finale, e herë jo”, – thotë Gjebrea.

“Nëse memoria nuk mban as edhe 1 vit, të paktën investigimi të jetë ndonjëherë pjesë e punës. Sa qesharake kur sheh njerëz që bërtasin: E gjetaaaaa! Ndërkohë që ka 15 vite që është aty”, – ka vijuar producenti i festivalit me më shumë ndikim në trevat shqiptare në një komunikim ekskluziv për “RevistaWho.Com“.

lexo më shumë

NGA REVISTAWHO.COM/ “Superhitet” e viteve 2000, sot qeshim por dikur “çmendeshim” për to

befunky-collage

Shpesh na ndodh të na pushtojë dëshira për t’u rikthyer pas në kohë dhe për të rijetuar momente që kanë shenjuar jetën tonë. Por sigurisht kjo është diçka e pamundur. Atëherë zgjidhja e vetme është që mallin e nostalgjinë ta shuash me këngë të vjetra, që na kujtojnë emocionet e forta që kemi përjetuar. Por përveç këtyre ndjesive, dikujt i kujtohen dhe batutat që janë shkëmbyer e kërcimet e “çmendura” nën ritmet e këngëve që gjatë viteve 2000 u shndërruan në “superhite” por që na kanë bërë edhe të qeshim. Dëgjojeni këtë listë dhe me siguri në mos do të qeshni me vete, do t’iu vijnë në mendje shumë kujtime.

Antre-Profesori

Sabiani ft Eriosti-Tullaci

Andi Shkoza-Taka Taka

Andi Shkoza-Po të kisha pare

The Dreams- Mos fustanin

 

Zajmina ft Katro Zizo- Bonito

Xhavit Dedej ft Pandora-Bobi

Babeta Shahini- Kili Kili

Rati- 40 vjeçe fle me mamin

Anila Mimani- Ma ka thënë horoskopi

Linda- Më ka marrë malli

Sabiani- Binjaket

lexo më shumë

Nga RevistaWho.Com / 104-vjetori, si i kënduan artistët shqiptarë vendit të tyre (22 KËNGË)

shqiperia-gueta

28 nëntori njihet nga të gjithë brezat si dita kur shqiptarët e udhëhequr nga Ismail Qemali fituan pavarësinë… Sot, 104 vite më vonë, 28 nëntori është dita ku të gjithë shqiptarët anëembanë botës festojnë me flamuj për Shqipërinë e tyre. Sepse 28 nëntori, është dita e Shqipërisë, e çdo shqiptari.

RevistaWho.Com në këtë ditëlindje të radhës të Shqipërisë sjell një përmbledhje të këngëve patriotike, që këngëtarë, kompozitorë e tekstshkrues të gjeneratave të ndryshme i kushtuan Shqipërsë. E dimë që janë shumë më shumë, po ne kemi përmbledhur në një listë 22 këngët që sa herë i dëgjojmë na çohet zemra peshë nga gëzimi…

  1. Vaçe Zela- Rrjedh në këngë e ligjërime

2. Vaçe Zela – Moj e Bukur Arbëri

3. Vaçe Zela- Rrisim jetën tonë

4. Produkt 28-Shqipe

5. Etno Engjujt ft Lyrical Son ft Dj Blunt- Albanian

6. Elvana Gjata ft Flori- Kuq e zi je ti

7. Aurela Gaçe ft West Side Family- Jehonë

8. Leonora Jakupi ft Gold Ag- Pushkë e Çifteli

9. Grupi Ilirët- Xhamadani vija vija

 

10. Rozana Radi – O sa mirë me ken shqiptar

11. Barbana Dini- Thrret Prizreni mori Shkodër

12. Petrit Lulo ft Fahrije Zogaj – Një komb një flamur

13. Noziy- 100 vjet shtet

14. Rudi- 100% shqiptar

15. Klan Kosova & Friends- Ne kemi një vend

16. Artiola Toska ft Poni- Fol shqip

17. Kastriot Tusha ft Enkelejda Arifi ft Selami Kolonja ft Ilir Shaqiri ft Nikollë Nikprelaj- Në një flamur të pandarë

18. Sinan Hoxha ft Meda ft Seldi- Kuq e zi

19. Myfarete Laze ft Xhensila Myrtezaj ft Flaka Krelani ft Big Basta ft Eliza Hoxha ft Eltina Minarolli ft Kejsi Tola ft A.D.A ft Ardit Çuni- Pranë njëri-tjetrit

20. Tuna Ft Genta Ismajli ft Reshat Arbana ft Gjergji Jorgaqi ft Erion Korini ft Lorik Cana  ft Xhejsi Jorgaqi- Kuq e zi

21. Revolt ft. Samanta Karavella ft. Erjon Korini ft. Xhoi ft. Unix – Për ty Shqipëri

 

22. Aurela Gaçe- S’jam Tribu

lexo më shumë
1 2 3 4 5
Page 3 of 5