close

Vetëm në WHO

Kush është kjo vajzë? Super Ilda Bejleri siç nuk e keni parë asnjëherë

22781940_10210515465746207_1478427827_n

FOTOT: Armand Sallabanda

Ju e besoni që Ilda Bejleri aq seksi sa është, ka mbetur beqare prej shumë vitesh?! As ne! Po ç’thotë vetë bukuroshja e sportit shqiptar kur e pyesin për dashurinë? Ju ftojmë ta lexoni më poshtë ku veç të tjerash, Super Ilda zbulon detaje për futbollistët që e gjuajnë, buqetat me lule që i shkojnë në redaksi, propozimet e çmendura në mesazhet e Instagramit dhe arsyen se përse shqiptarët e pëlqejnë aq shumë. Më të drejtë ajo pranon: “Jam origjinale dhe dukem seksi edhe me xhaketë!”

Ilda prej më shumë se një muaji ka nisur sezoni i ri televiziv, para të cilit pamë se ti kalove një verë të bukur me pushime, udhëtime… Ishte i vështirë rikthimi në punë?

Të them të drejtën ishte pak, por menjëherë e gjej ritmin pasi u bënë shumë vite që bëj këtë gjë. Thjesht trupit i duhen disa ditë të marrë veten, sepse pushimet janë sa të bukura aq edhe të çrregullta (buzëqesh). E nisa sezonin e ri me emisionin “Zona gol”, një program në fundjavë i cili mendoj që më përshtatet shumë dhe mbi të gjitha është pritur shumë mirë dhe nga shikuesit e “Supersport”.

Je një nga gazetaret më të suksesshme të sportit. Si mendon, pse u pëlqen kaq shumë njerëzve?

Faleminderit! (qesh) Mendoj nga fakti që jam origjinale, jam e njëjta si në ekran ashtu edhe në jeten e përditshme.

Ndërkohë çdo vit në tregun mediatik shtohen figura të reja, vajzash të bukura e të talentuara. Ke bërë një plan për të mbajtur suksesin që ke sa më gjatë?

Nuk bëj plane asnjëherë. Suksesi im është i imi dhe kështu do mbetet. Sado talente të ketë besoj që gjithkush ka audiencën e vet. Ndihem shumë e sigurtë për atë figurë që unë kam krijuar dhe për profesionin që kam zgjedhur.

Nga 1-10, sa të gjuajnë futbollistët?

Hahahah shhhht!

Ka ndodhur deri tani që ndonjëri është “marrosur” pas teje duke këmbëngulur për të pasur diçka më shumë?

Po ua le juve ta gjykoni, dhe imagjinoni…

A kanë ardhur shpesh buqeta për ty në redaksinë e “Supersport”?

Kane ardhur por nuk i kam bërë asnjëherë publike. Buqetat janë gjithmonë të bukura!

Muaj më parë, pamë një angazhim ndryshe tëndin si aktore. Ke plane të tjera në këtë fushë?

Shumë shpejt do e prezantojmë dhe filmin e ri. Mendoj të shijoj atë eksperiencë të bukur që pata mundësinë të përjetoj me aktorë shumë të njohur në Itali, sepse për të thënë të vërtetën ishte diçka fantastike. Hera e parë për mua në një shesh xhirimi, ishte e paharrueshme.

Të kemi parë të raportosh nga stadiumi me veshje shumë seksi. Pse kjo zgjedhje? Është dikush që kujdeset për imazhin tënd?

Mendoj që nuk kanë qenë aq seksi sepse pothuajse gjithmonë kam patur një xhaketë të veshur. Po me sa duket unë edhe me xhaketë dukem seksi… Gjë e mirë, apo jo? (buzëqesh)

Sukses ke dhe në Instagram e kushedi sa mesazhe private merr… I lexon të gjitha? Do na e thuash propozimin më të “çmendur” që ke marrë?

Ështe diçka shumë e bukur të kesh tërë ata njerëz që të ndjekin dhe realisht ndihem shumë krenare dhe mirënjohëse për këtë fakt. I lexoj pothuajse të gjitha mesazhet në Instagram, në Facebook pak më pak. Propozime dhe fjali ka nga më të ndryshmet dhe ka shumë që mund t’i konsideroj propozime të çmendura. Por ato që më bëjnë çudi janë kur disa nga ndjekësit shkruajnë shumë gjatë në Instagram dhe pa pushim.

Prej vitesh tashmë nuk dimë konkretisht asnjë histori dashurie të Ilda Bejlerit. Na rezulton pak e vështirë të besojmë që një vajzë kaq e bukur të jetë vetëm. Do na zbulosh ndonjë sekret?

(qesh) Edhe mua më duket e vështirë ta besoj…/ revistawho.com

lexo më shumë

INTERVISTA/ Joana Grabolli: Jam gati për “Miss World”!

22782053_10210515276861485_629892641_n

Fotot: Juxhin Kurti

Është 20 vjeçe, shumë e bukur dhe me ide krejt të qarta se çfarë do për jetën. Deri tani ka dy dëshira madhore, e ka nisur nga puna për t’i realizuar me sukses. Kështu është Joana Grabolli, vajza që iu rrëmbeu të tjerave kurorën e më të bukurës, duke realizuar ëndrrën e një jete. Por sigurisht që pa ëndrra e objektiva nuk arrihet kurrkund dhe Joana këtë e ka kuptuar mirë. Ajo vazhdon ëndërron se një ditë do të jetë një dentise e realizuar e gjithashtu së shpejti pjesë e televizionit shqiptar. Por për këto ka kohë, sepse shumë shpejt e pret një detyrë madhore, t’i tregojë Kinës dhe të gjithë botës se sa të bukura janë vajzat shqiptare. Në intervistën për “RevistaWho.com” Miss Joana tregon të gjitha emocionet dhe gëzimin që po jeton e që do të provojë kur të niset për në “Miss World”. Ne i urojmë fitore!

Joana brenda 1 viti jeta jote ndryshoi krejtësisht. Tani je një 20-vjeçare që mban kurorën e më të bukurës shqiptare, çfarë do të thotë kjo për ty?

Unë jam rritur në një familje që më ka bërë të ndihem si princeshë dhe për mua kurora ka qenë gjithmonë një ëndërr. Fakti që tani e kam, për mua do të thotë shumë.

Me bukurinë tënde do të përfaqësosh vendin tonë në Kinën e largët, si po e pret këtë eksperiencë?

Jam shumë e lumtur që do të përfaqësoj vendin tim në një kompeticion kaq të rëndësishëm. Mezi po e pres ta nis këtë eksperiencë dhe të jap më të mirën time.

Kush do të të shoqërojë atje?

Në Kinë do të shkoj vetëm. Aty më presin stafi dhe konkurrentet e tjera nga të gjitha vendet e botës.

Familja jote çfarë mendon për këtë rrjedhë të re që të mori jeta?

Familja ime më mbështet në këtë eksperiencë të re por e shohin si diçka të përkohshme pasi primare si për ta si edhe për mua është shkollimi.

Dega që ti ke zgjedhur nuk ka asnjë lidhje me spektaklin? Pse një Miss deshi të bëhej fillimisht dentiste?

Është e vërtetë. Dega që unë studioj s’ka aspak lidhje me spektaklin, por ama unë i bëj me shumë pasion të dyja dhe gjej kohë për t’iu kushtuar në maksimum. Tani e shoh veten si një Miss. Në të ardhmen e mendoj si një dentiste të realizuar në profesion.

Pasi të kthehesh nga Kina, cili do të jetë angazhimi yt veç studimeve?

Pasi të kthehem nga Kina, për momentin nuk kam menduar ndonjë angazhim tjetër përveç studimeve. Pas pak kohësh mendoj që do të marr angazhim tjetër në televizion.

Ke punuar ndonjëherë? Nëse jo, cila do të dojë që të ishte puna jote e parë?

Deri më tani nuk kam punuar, pasi kam qenë 100% e angazhuar me shkollën. Dhe tani së fundmi duke u përgatitur për “Miss World”. Do të më pëlqente të bëja punë vullnetare si punë të parë. Sinqerisht do të preferoja të merrja si shpërblim buzëqeshjen e disa njerëzve në nevojë, se sa një shumë lekësh.

Zakonisht bukuroshet duan të punojnë në televizon, ti e ke këtë dëshirë?

Patjeter që po! Më pëlqen bota e televizionit dhe kam dëshire të jem pjesë e saj.

Kush është personazhi televiziv që vlerëson më shumë?

Nuk kam një personazh televiziv të cilin e vlerësoj shumë. Ndoshta politikanet si Monika Kryemadhi dhe Grida Duma, më duken përfaqësimi më i mirë i femrave.

I dashuri yt është krenar që ka në krah një Miss?

S’e di. Duhet pyetur ai (qesh). Mendoj që një femër e bën krenar mashkullin në krah me cilësi të tjera, jo me faktin që është Miss./ revistawho.com

lexo më shumë

GJËRAT PO BËHEN SERIOZE / Moderatorja Jona Spahiu shfaqet me të dashurin biznesmen në dasmën e shoqes

22361222_10210416143463212_1584047564_n

Vetëm këtë verë ne u prezantuam për herë të parë me të dashurin e Jona Spahiut, prezantueses bukuroshe e shumë të pëlqyer të “Digitalb”. Ishte vetë ajo që publikoi një foto nga pushimet, në krahët e djaloshit që dashuron. Por asnjë detaj rreth tij… Pra përveç asaj poze, dyshja e të rinjve janë treguar shumë diskretë në publik lidhur me historinë e tyre, duke qenë se Jona është vajzë e famshme. Deri tani ama! Sepse ata kanë nisur që në gëzime të njerëzve të afërt, të shkojnë si çift. Siç ju kemi pasqyruar këto ditë në “RevistaWho.com”, ditën e dielë modelja e famshme dhe e bukur Vivian Canaj, u martua në një dasmë të madhe mbajtur në qendër të kryeqytetit. Në mesin e të ftuarve ishte edhe Jona Spahiu, mikesha e saj e dashur. Jona nuk ishte e vetme në dasmën e shoqes. Siç ju thamë ajo shkoi çift me të dashurin e saj, një biznesmen që quhet Frenkli Ymeri. Ata dukeshin aq të lumtur bashkë, siç mund të vëreni edhe në fotot tona, ku dyshja shfaqen duke kërcyer./ revistawho.com

lexo më shumë

PO NDODH TANI/ Grimieri i famshëm shtron një darkë VIP në Tiranë, në tryezë Lori Hoxha, Era Istrefi etj

22386414_10210416087261807_1583214632_n

Armina Mevlani, Sara Hoxha, Lori Hoxha, Anxhelina Hadërgjonaj, Era Istrefi, të gjitha në një tryezë. Po çfarë i ka mbledhur vajzat shqiptare më me infuencë të gjitha bashkë? Një artist, në fakt. Në këto momente në restorantin e famshëm “Umami” të shef Renato Mekollit, grimieri me famë botërore Ariel, ka mbledhur në një darkë vajzat. Prej disa ditësh ai ndodhet në kryeqytetin shqiptar, i shoqëruar nga mikesha e tij e afërt Anxhelina, ndërsa vizita e tij ka zënë një hapësirë të konsiderueshme edhe në media. Ariel Tejada, ai që të gjithë sot e njohin si “make up” artistin e familjes së famshme Kardashian & Jenner. 22-vjeçari me origjinë nga Santo Domingo, sot është ndër njerëzit më të famshëm në fushën e “make up-it”. Ariel ndodhet në Shqipëri për të sjellë një Masterclass për make-up, përmes të cilit do të rrëfejë edhe shumë sekrete të profesionit. E siç kuptohet qartë, ai nuk është i preferuari vetëm i Kim, por edhe i shumë vajzave shqiptare që sot janë frymëzim stili e veshjeje./ revistawho.com

 

lexo më shumë

EKSKLUZIVE/ Martohet djali i biznesmenit shqiptar, detajet e dasmës me shpenzime marramendëse (FOTO+VIDEO)

IMG_5045

Prej një jave në familjen e biznesmenit të suksesshëm shqiptar Shefqet Kastrati, ka nisur festa. Djali i tij Musa Kastrati dhe nusja Adela, martohen sonte në një dasmë me shpenzime marramendëse, detajet e së cilës na lanë me gojë hapur. Në fakt dasma do të zgjasë tri ditë, por sonte është ceremonia VIP. Si fillim po ju themi se vendi ku do të mbahet ceremonia është ndërtuar enkas për këtë rast. Një hapësirë e re e luksoze në Vorë, do të mirëpresë sonte dasmorët. 120 mijë euro kanë kushtuar vetëm lulet e sjella nga Holanda ndërsa ushqimi e servisi kanë ardhur enkas nga Italia. “RevistaWho.com” ka mësuar se për këtë ceremoni familja Kastrati ka kontraktuar agjencinë shqiptare “Amar Events” për kurimin deri në detajet më të vogla. Peshën kryesore të muzikës në dasmë do e ketë këngëtari i suksesshëm i muzikës popullore shqiptare Sinan Hoxha, ndërsa do të këndojnë edhe yje të tjerë të muzikës shqiptare si Eranda Libohova, Gena, etj. Me sa duket familja Kastrati nuk ka për qëllim që ta kthejë këtë ditë të gëzuar në ngjarje mediatike, pasi ata janë treguar të rezervuar në gjithçka. Por ne nuk mund të rrinim pa i dedikuar një shkrim, pasi është hera e parë në Shëqipëri që bëhet një ceremoni me të tilla përmasa. Në fakt ky ka qenë një vit i mbushur plot me dasma, e njerëzit nuk po dinë se cilën të cilësojnë si “dasma e vitit”. Duket se një ceremoni që ende s’ka nisur, do të zërë vendin e parë, për nga përmasa, kujdesi e investimi i jashtëzakonshëm që është bërë në të. Do të përpiqemi që në vijim të sjellim të tjera informacione./ revistawho.com

lexo më shumë

Merr fund lidhja pasionante, këngëtari shqiptar ndahet nga e dashura modele

vdbtfjhrsdt

Ata ishin një çift shumë i lumtur bashkë dhe kishin një lidhje shumë pasionante. Aq sa shpesh ndanin me ndjekësit e rrjeteve sociale puthje e përqafime me njëri-tjetrin. Në fakt kjo ishte hera e parë që këngëtari i famshëm Erik Lloshi, bëri kaq publike një lidhje dashurie. Modelja seksi Jola Progri, dukej se e kishte marrosur artistin. Por diçka nuk shkoi mirë. Në fakt nuk po shikonim më foto në çift dhe i bëmë një “kontroll” profileve të secilit. Historia në çift është zhdukur pa gjurmë. Ata kanë fshirë çdo postim bashkë, vetëm se Erikut i ka shpëtuar një pozë nga dimri i një viti më parë. Nuk dihet se çfarë i çoi dy të rinjtë drejt ndarjes, por ata duket se po e kalojnë mirë këtë fazë të re si beqarë. Ai me shumë punë e koncerte, ajo si gjithnjë me poza seksi./ revistawho.com

lexo më shumë

EKSKLUZIVE/ Znj.Kallaku rrëfen realizimin e ëndrrës së bardhë, Xhensila: Ende s’e kam marrë veten…

IMG_4016

Fotot: Renuar Locaj

Nuk besojmë se ka shqiptar që nuk ka parë të paktën një foto nga dasma e bukur e dy artistëve aq të dashur të vendit tonë. E besojmë se të shumtë janë ata që kanë thënë se nuse më të bukur se Xhensila, zor se mund t’i kenë zënë sytë. Po përtej shkëlqimit të dritave, fustaneve e luleve, ajo që do të mbajmë mend gjatë nga dasma e Bes Kallakut me këngëtaren është DASHURIA! Ata të dy duhen, dhe e reflektojnë në çdo çast. E në një kohë ku vendin e ndjenjave po e zënë qëllimet, interesat e kompromiset, kjo i jep tjetër vlerë gjithçkaje. Ne po tregojmë se si e ka parë publiku dasmën e Xhensilës dhe Besit, por nusja vetë, si e ka përjetuar. Në një rrëfim ekskluziv për “RevistaWho.Com” ajo na ka folur që për ditët e para me Besin kur dasmën thjesht e ëndërronte, deri tek realizimi i ëndrrës së saj të bardhë. Duam ta falenderojmë Xhensilën jo vetëm që pranoi ta ndajë me ne këtë rrëfim, por na bëri të besojmë edhe një herë, edhe më fort, se dashuria e vërtetë ekziston e është shumë e bukur. Do të na kuptoni pasi ta lexoni.

Xhensila si mund të na i përshkruash këto ditë?

Nuk kam fjalë, ishte ëndrra ime e bardhë që u kthye në realitet. Kam përjetuar emocione që nuk i kisha ndjerë kurrë më parë. Ende nuk e kam marrë veten, më kujtohen vetëm pak imazhe nga ajo natë, sikur nuk ka qenë e vërtetë…

Sa kohë ju desh të merreshit me dasmën?

Në fakt jemi përgatitur gjatë, që nga koha kur kemi kopsitur idetë e deri në momentet e fundit që çdo gjë të ishte siç e donim. “Geraldina Sposa” ishte zgjedhja më e mirë që bëmë të dy me Besin. Për fustanet isha e qetë, sepse që në skicime u afeksionova. Sellma dhe Kaci ishin të disponueshëm dhe me ide të qarta. Them me plot gojën qe kemi punuar me më të mirët.

Doli siç e kishit imagjinuar?

Mbase më mirë akoma. Nuk ka asgjë që do doja të ndryshoja nga ajo natë.

Ne dimë shumë pak për propozimin, si ishte ai?

Shumë intim, shumë emocional, i paharrueshëm.

I kujton fillimet e tua me Besin, çfarë ka ndryshuar nga atëherë? E mendoje që asokohe këtë dasmë përrallash?

Dasmën e mendon dhe e imagjinon çdo femër kam përshtypjen, edhe unë sigurisht e kisha thurur ëndrrën time për këtë ditë. Me Besin gjërat kanë ndryshuar vetëm për mirë. Jam rritur me të dhe çdo ëndërr timen e kam ndërtuar rreth tij.

Cili ishte momenti më i bukur i mbrëmjes për ty?

Momenti kur i thamë PO njëri-tjetrit. Do e ruaj atë kujtim gjithë jetën!

A është kjo koha më e lumtur e jetës tënde?

Janë ditë shumë të lumtura të miat megjithatë kam kuptuar që njeriu edhe momente shumë të vogla mund t’i kthejë në lumturi të pamasë.

Pas dasmës, kur mbetët vetëm a i thatë njëri-tjetrit “o Zot sa u lodhëm”?

Jo madje nuk na zinte gjumi nga gëzimi.

Ku dhe si ju gjeti mëngjesi i parë si të martuar?

Në shtëpine tonë, duke mos e besuar që një natë më parë kishim përjetuar ato çaste të paharrueshme.

Po muaj mjalti keni planifikuar?

Ende nuk kemi diçka konkrete, por sigurisht që po.

Do na e tregoni sa shpenzuat gjithsej për dasmën?

Kemi derdhur shumë energji, emocione dhe shumë dashuri atë natë. Kjo është më e rëndësishmja. Fundja, kujtimet janë e vetmja gjë që mbeten në jetë. E rëndësishme është që bashkëpunuam me njerëzit e duhur dhe ja vlejti.

I keni shënuar emrat e atyre që nuk erdhën?

Jo, ishin shumë ata që na lumturuan me pjesëmarrjen e tyre dhe kjo ka rëndësi.

Keni nisur jetën në shtëpinë e re?

E kemi nisur prej 2 muajsh tashmë.

Si e ëndërron tani të ardhmen tënde, si bashkëshorte dhe artiste?

E dashuruar si gjithmonë, dhe e angazhuar në maksimum në ndërtimin e një familjeje plot jetë e dritë.

Do ta sjellësh me klip këngën e re kushtuar Besit?

Po, kam një plan së shpejti. Eshtë një këngë që për mua do të thotë shumë.

Sa fustane ndërrove?

3 fustane. / revistawho.com

lexo më shumë

NË KOPERTINË / Blendi Fevziu: Mesazhi që më dërgoi Ines gjatë programit ‘pushooo’ me Lamen dhe marrëdhënia me vajzat

IMG_3953

“Pushooo… Po flet Fevziu!” Jo vetëm për shkak të batutës së tij gjatë një emisioni me Artan Lamen, të kthyer me kohën në një hit të rrjeteve sociale, por edhe për shkak se të gjithëve na ka ndodhur të paktën një herë të na kenë thënë ‘pusho’ gjatë kohës që në transmetim shfaqet “Opinion”-i i Fevziut; zgjodhëm që të kemi këtë titull për kopertinën e 20-vjetorit të programit më jetëgjatë (pas atij të Flamur Topit) dhe me më shumë autoritet në Shqipëri.

Nga Eraldo Rexho / Fotot: Pirro Beati

Jam rritur duke parë në televizion Fevziun. Emisioni i tij ka lindur pak pas meje, megjithëkëtë në 20-vjetorin e “OPINION” kam përballë Fevziun dhe një listë me 45 pyetje. 45 për 20, janë pak për shumë.

Në fëmijërinë time, televizioni ishte edukim. Përmes “OPINION”-it shqiptarët kanë mundur të njohin mbretin, mbretëreshën, presidentin, kryeministrat, rrëfime të jashtëzakonshme njerëzish jo fort të zakontë. Unë, jam një prej tyre.

Bëj çdo pyetje që më vjen në mend pa ngurruar dhe pa marrë shtrembërimin e Blendit. Është komod në takim, në përgjigje, në bisedë dhe arrij të kuptoj pse programi i tij, nisur kur ai ishte veçse 28 vjeç ka mundur ta bëjë atë numrin 1.

Kam pasur pështypjen se dirigjon në hije shumëçka. E kam ende dhe pse ai nuk e pranon. E pyes për kohë të sikletshme. M’i rrëfen. Bashkë me rininë e hershme në Tiranë, ku ende i panjohur shoqërohej krejt rastësisht me Ilir Metën, Lul Bashën, Ben Blushin e Andi Bushatin. Vite më vonë ata janë përballë njëri-tjetrit, si vendimmarrës e opinionbërës. Dikush është ligji e dikush “Maliqi”, – në një Tiranë ku zien politika e “OPINION”-i.

E dini çfarë mesazhi i ka ardhur kur i tha Lames “pushooo”? Fevziu e thotë, në një rrëfim pa shkop, por me drejtim të qartë. Bashkë me miqësitë e prera me Berishën a Lubonjën, a me ata që i kanë ikur nga studio, sepse edhe Blendit i ikin nga studio.

Një rrëfim pa dorashka, përfshin edhe kravatat, këpucët e kostumet. Fevziu është bërë ‘ikonë e stilit’, çka s’do ishte imagjinuar. Përtej seriozitetit që kërkon politika ka gjithnjë vend për këpucë të kuqe e orë me të njëjtën ngjyrë, për foto ‘instagram’-i e udhëtime në vende të paeksploruara. Është luksi i të qenit më i miri. Prej atje, Fevsiu sheh prapë qartë dhe rrëfen po aq marrëdhënien me vajzat e gruan.

(Pjesën e parë, mund ta lexosh KËTU)

PJESA 2

Gazetari më i famshëm, por edhe më trendy duhet thënë. Bën lajm kostumi, kombinimi, ngjyra e këpucëve, orat sidomos… Sa i dhënë jeni pas modës?

B.F: Jo ndonjë pasionant i madh. Padyshim që më tërheqin vëmendjen gjërat e bukura!

Sa kostume, këmisha, kollare, këpucë ka në garderobën tuaj?

B.F: Nuk e di, nuk i kam numëruar kurrë. Po më shumë se sa garderobë e imja është garderobë e punës. Dmth është një lloj uniforme që unë e vesh çdo natë.

Ku e bën pazarin Blendi?

B.F: Varet nga lloji i pazarit. Zakonisht ku mundem.

Markat e preferuara? Stilisti i preferuar?

B.F: Nuk kam fiksime. Marka e preferuar është ajo që më rri mirë, ndërsa stilisti ai që më tërheq për momentin.

Sa të pasur ju ka bërë “Opinioni”?

B.F: Më ka mundësuar një jetë shumë të mirë, një jetë që nuk e bën dot kushdo, por pasuria është gjë tjetër dhe më e madhe.

A do ndryshonit diçka 20 vjet më pas, një ide, një platformë, një plan…

B.F: Unë besoj se ne ndryshojmë çdo ditë nga pak. Prezantuesi i sotëm s’ka asgjë të ngjashme me atë të fillimit 20 vjet më parë. Për fat të keq, njerëzit mendojnë si ndryshim vetëm formën dhe jo përmbajtjen. Unë besoj se forma nuk ka nevojë të ndryshojë kur një emision krijon një raport me shikuesin, sepse ai identifikohet me të. Forma ndryshon zakonisht kur dështon.

A jeni penduar për emisionet soft?

B.F: Jo, janë pjesë e jetës dhe shoqërisë shqiptare. Je i detyruar të respektosh edhe ata që shohin dhe i pëlqejnë ato.

Ç’marrëdhënie keni me prezantuesit, artistët?

B.F: S’e di, korrekte besoj. Marrëdhënie kam me miqtë. Nuk është se njoh shumë njerëz.

Ku ndryshojnë ata me politikanët?

B.F: Politikanët kanë më shumë besim në vetvete. Dhe nuk kanë nevojë të ndihen të rëndësishëm. Me artistët ndodh shpesh e kundërta, nuk kanë aq besim tek vetja dhe duan ta deklarojnë në të gjitha format që janë të rëndësishëm.

Cilët vonohen më shumë?

B.F: Politikanët thuajse nuk vonohen kurrë!

Di që jeni shumë i rreptë kur vjen puna për orarin e programit, keni lënë ndonjë jashtë për shkaqe të vonesës?

B.F: Kur emisioni kaloi nga ai strikt politik, 4 herë në javë; kur futëm edhe temat mikse, që në emisionin e parë dy vajza erdhën me vonesë. Ne i lamë jashtë dhe filluam në orarin e caktuar. Kjo ndodhi edhe të nesërmen. Që nga ajo ditë askush s’ka ardhur më vonë dhe në 10 vitet e fundit, “Opinion” edhe kur ka qenë regjistrim, nuk ka nisur kurrë qoftë edhe me 1 minutë vonesë.

Ju jeni i fundit që keni intervistuar personazhe shumë të rëndësishëm të historisë së Shqipërisë… Jeni krenar për këtë?

B.F: Ndër gjërat për të cilat falenderoj shpesh Zotin. E nisa karrierën herët, kur isha vetëm 28 vjeç isha në transmetim dhe pata fatin të intervistoj një pjesë të protagonistëve të historisë së Shqipërisë që nuk kishin folur kurrë.

E keni menduar ndonjëherë mbylljen e “Opinion”, do të vazhdojë ai edhe 20 vitet e ardhshme?

B.F: Një emision që ka nisur spontanisht, jam i sigurtë që edhe mbylljen do ta ketë spontane! Se kur, nuk e di.

20 vite “Opinion”, në një prej fotove të arkivës shfaqej dhe Ines, çka tregon se ajo ju ka ndjekur nga afër dikur, ndërkohë që vitet e fundit ka vendosur të tërhiqet duke mbajtur një profil të ulët publik. Pse kjo zgjedhje?

B.F: Zgjedhje e saja. Nuk i ka pëlqyer asnjëherë publiciteti dhe as postimet në rrjete sociale. Edhe kur kërkoj të postoj foto me të në shumicën e kohës nuk pranon. Mbase është më mirë kështu, se imagjino të kishim të dy protagonizmin që kam unë.

Sa kritike ka qenë ajo ndaj intervistave, temave që trajtonit?

B.F: Zakonisht është gjithnjë kritike. Dikur i shihte më me vëmendje emisionet, por tani që vajza e dytë është ende e vogël kalon më shumë kohë me të.

Çfarë ju ka thënë përshembull kur ju e bëtë ‘të vdekur’ Lamen, duke i thënë “pusho”?

B.F: Mbaj mend që më çoi një mesazh ku thoshte pak e shumë: Je jashtë kontrollit, qetësohu. Nëse nuk e mban dot veten fut reklamë që të relaksohet situata. Kuptohet që unë e pashë pasi kishte mbaruar emisioni. Shumë më vonë.

Po Mishel i ndjek programet tuaja, e jep ajo sot ‘opinionin’ e saj mbi “Opinionin” e babit?

B.F: Jo, nuk besoj. Ose mua nuk më ka thënë asnjëherë gjë. Madje e bezdis fakti që kur jam me të qëllon të më ndalojnë për foto. Dhe kur dalim bashkë ecën një hap para që mos ta shohin me mua.

I keni treguar asaj se kur keni rënë në dashuri për herë të parë? Çfarë i keni thënë?

B.F: As më ka pyetur dhe as ja kam thënë. Nëse do më pyeste do i tregoja që ka ndodhur në vitin e dytë të gjimnazit (qesh). Po histori shumë e vjetër.

Çfarë bisedash bëni me vajzën? Çfarë diskutohet tjetër në shtëpinë tuaj?

B.F: Absolutisht po ato biseda që bëhen edhe në çdo shtëpi tjetër. Veç faktit që duke qenë shumë i zënë qëllon që unë i shtyj ca biseda me ditë, sa Inesi lodhet. Kur jam me miq, zakonisht ka shumë biseda politike. Por jo vetëm për politikën shqiptare.

Ka jo pak raste kur edhe ju sulmoheni në komente, nga njerëz që më së shumti zgjedhin të jenë anonim, shqetësohen pjesa tjetër e familjes?

B.F: Deri tani jo. Kam përshtypjen që ata e dinë që unë s’kam asnjë lloj emocioni ose reagimi ndaj komenteve, ngado që të vijnë ato. Shpesh qesh ose tallem se më argëton fakti që dikush rri mendon për ty dhe merret me ty, kur ty s’të intreson fare kush është ai. Zakonisht edhe as i lexoj, por edhe kur më del ndonjë e lë aty ku është. Një herë në emision lexova gjithë komentet kundër meje, ato më me mllef, përballë Ramës. Kjo është gjëja që më argëton më shumë. Por nëse do merrja kritika nga ato 5 – 6 vetë që unë i vlerësoj dhe i konsideroj miq dhe seriozë, realisht do të më dhimbte!

Keni mbyllur një verë shumë aktive me pushime, ku ishit këtë herë?

B.F: Unë bëj 3-4 destinacione të largëta në vit. Ai i verës është një miksim mes qytetit dhe plazhit. Këtë verë isha në një ishull mjaft interesant të Karaibeve që quhet Turk and Caicos. Meqenëse unë pëlqej shumë zhytjen në det, ai ishte një destinacion i përshtatshëm për këtë gjë. Plus një ndalesë në Nju Jork. Por lëviz shumë edhe nëpër Europë në verë. Disa destinacione në Greqi, Francë apo Itali.

Dukeni shumë i lidhur me vajzën e vogël, sa kohë shpenzoni me të?

B.F: Asnjëherë sa do doja, por shumë më tepër se sa me vajzën e parë. Besoj që kaloj kohë me të.

Si reagon ajo kur ju sheh në ekran?

B.F: Ka një video në instagram që kur më sheh më thërret dhe pastaj mërzitet që unë nuk i përgjigjem. Ndërsa kur ka qëlluar që kam qenë aty, thjeshtë sheh e çuditur dhe qesh. Tani kur e pyesin ku punon babi, tregon me gisht televizorin! / revistawho.com

lexo më shumë

NË KOPERTINË / Blendi Fevziu: 20 vitet e “Opinion”, intervistat më të vështira, miqësitë e prishura dhe politikanët që i njoha pa nisur programin

IMG_3953

“Pushooo… Po flet Fevziu!” Jo vetëm për shkak të batutës së tij gjatë një emisioni me Artan Lamen, të kthyer me kohën në një hit të rrjeteve sociale, por edhe pse të gjithëve na ka ndodhur të paktën një herë të na kenë thënë ‘pusho’ gjatë kohës që në transmetim ka qenë “Opinion”-i i Fevziut; zgjodhëm që të kemi këtë titull për kopertinën e 20-vjetorit të programit më jetëgjatë (pas atij të Flamur Topit) dhe me më shumë autoritet në Shqipëri.

Nga Eraldo Rexho / Fotot: Pirro Beati

Jam rritur duke parë në televizion Fevziun. Emisioni i tij ka lindur pak pas meje, megjithëkëtë në 20-vjetorin e “OPINION” kam përballë Fevziun dhe një listë me 45 pyetje. 45 për 20, janë pak për shumë.

Në fëmijërinë time, televizioni ishte edukim. Përmes “OPINION”-it shqiptarët kanë mundur të njohin mbretin, mbretëreshën, presidentin, kryeministrat, rrëfime të jashtëzakonshme njerëzish jo fort të zakontë. Unë, jam një prej tyre.

Bëj çdo pyetje që më vjen në mend pa ngurruar dhe pa marrë shtrembërimin e Blendit. Është komod në takim, në përgjigje, në bisedë dhe arrij të kuptoj pse programi i tij, nisur kur ai ishte veçse 28 vjeç ka mundur ta bëjë atë numrin 1.

Kam pasur pështypjen se dirigjon në hije shumëçka. E kam ende dhe pse ai nuk e pranon. E pyes për kohë të sikletshme. M’i rrëfen. Bashkë me rininë e hershme në Tiranë, ku ende i panjohur shoqërohej krejt rastësisht me Ilir Metën, Lul Bashën, Ben Blushin e Andi Bushatin. Vite më vonë ata janë përballë njëri-tjetrit, si vendimmarrës e opinionbërës. Dikush është ligji e dikush “Maliqi”, – në një Tiranë ku zien politika e “OPINION”-i.

E dini çfarë mesazhi i ka ardhur kur i tha Lames “pushooo”? Fevziu e thotë, në një rrëfim pa shkop, por me drejtim të qartë. Bashkë me miqësitë e prera me Berishën a Lubonjën, a me ata që i kanë ikur nga studio, sepse edhe Blendit i ikin nga studio.

PJESA 1

20 vjet më pas, a keni bërë një bilanc me veten, ku jeni dhe ku do donit të ishit?

B.F: Jo! Kur emisioni nisi, nisi si diçka e shpejtë dhe e përkohshme. Nuk mendoja që do shkonte më shumë se një sezon, por sivjet mbushi 20 të tilla. Nuk bëhen asnjëherë bilance për gjëra që kanë ecur pa plan!

Si do të jetë festa e jubileut të “Opinion”? Sa të ftuar, detajet?

B.F: Ka një keqkuptim, të gjithë mendojnë për pritjen dhe e quajnë atë një festë. Më shumë se sa ajo, “Opinion” do të ketë një transmetim maratonë për afro 20 orësh, ku do synojmë të sjellim gjithë rrugëtimin tonë, duke vënë theksin tek kritika ndaj vetes dhe autoironia. Pritja do jetë vetëm një detaj i kësaj maratone, as 10 % e saj. Por meqë doni detaje, pritja do jetë një mbledhje e protagonistëve të emisioneve tona, nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia, afro 600 vetë që do jenë të Ballkonin e Korpusit Qëndror të Universitetit. Do jetë pritje, emision, e njëkohësisht edhe një panair i madh i kulinarisë dhe verës shqiptare. Shefat më të mirë në vend, edhe ata shumë herë protagonistë në emision, do servirin produkte shqiptare të stilizuara ndërsa 5 kantinat më të mira në vend verën e tyre autentike. Transmetimi do të jetë ‘live’ në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni.

Shfletova foto dhe lajme për “Opinion”, e keni nisur në një studio modeste (shumë të mirë për kohën),  kishit dhe flokë madje…Sa e lodhshme është të merresh me politikën dhe politikanët shqiptarë?

B.F: Për një gjë jam i sigurtë, është shumë më e lehtë se sa të merresh me njerëzit e shoubizit. Në 20 vjet emision asnjë politikan, kurrë nuk ka ardhur me vonesë të pajustifikuar. Kur nisëm emisionet pak më të hapur, që emisionin e parë dy këngëtare erdhën me vonesë dhe ngelën jashtë studios. Politikanët janë të ashpër, por nuk kanë teka. Mbi të gjitha, kanë shumë më tepër sens realizmi se sa njerëzit e spektaklit.

A të jep famë politika, cilado qoftë forma e angazhimit me të – edhe si gazetar – a besoni se do ishit gazetari më i famshëm në Shqipëri sikur “Opinion” të mos ishte emision politik, por i një zhanri tjetër?

B.F: Nuk e di këtë, nuk e kam menduar kurrë. Pastaj çfarë është fama Eraldo? Ç’famë mund të ketë një njeri në një vend me 2 milion banorë, ku të gjithë njohin njëri-tjetrin. Ku o janë kushërinj o komshinj. Kjo puna ë famës vlen për ca vende ku ata që sheh në tv nuk i sheh dot kurrë në rrugë, por jo këtu.

Blendi, ideatori dhe drejtuesi i “Opinion”, a ka përfituar në një formë apo në një tjetër nga politika? A ka humbur prej saj?

B.F: Ky është një raport dhënie dhe marrjeje. Kanë ndodhur padyshim të dyja, kam dhënë dhe kam marrë nga politika.

Kohë pas kohe ka pasur legjenda urbane që Blendi Fevziu ka pushtet tek politikanët e rëndësishëm, se i dëgjohet fjala, se sugjeron njerëz në poste të larta… A ka ekzistuar me të vertet ky lloj pushteti për Blendin?

B.F: Jo, nuk besoj. Dhe as më është dashur. Opinione mund të kem dhënë, por jo vendime. Por prania në emision dhe suksesi në të ka ndikuar në karrierën e shumë njerëzve!

Sa ndikim keni ju në politikën që bëhet sot?

B.F: Unë personalisht nuk besoj. Emisioni padyshim që ka ndikimin e tij. Lidhur me temën që zgjedh, audiencën që ka dhe trajtimin që bën.

A jeni ju i vetëdijshëm për ndikimin që keni?

B.F: Nuk e kam menduar këtë gjë asnjëherë. Unë bëj emisionin. Mundohem të jetë më i miri dhe më i pari. 4 vjet më parë, një ekip amerikan i kontraktuar nga një parti politike nënvizoi në fokus grupe faktin që shumë prej atyre që pyeteshin kishin si bisedë dite diskutimin e një natë më parë në Opinion. Kjo ishte hera e parë që ne kuptuam ndikimin që ka emisioni.

Si i ruani balancat mes pozitës dhe opozitës?

B.F: Si puna a tij akrobatit që ecën në tel. Më parë ka qenë më e vështirë. Tani e kemi shumë më të thjeshtë.

Sa miqësi kanë lindur me personazhet që keni intervistuar?

B.F: Fjala miqësi është shumë e madhe. Unë besoj se miqësia e vërtetë është ajo e viteve të gjimnazit dhe fakultetit ku ti shoqërohesh thjesht nga dëshira dhe pa asnjë influencë interesi. Nuk di të them miqësi, por me shumë prej atyre që kam intervistuar kam pasur raporte shumë të afërta. Disa prej tyre i kam njohur shumë shumë mirë.

Sa prej atyre që keni intervistuar i keni njohur përpara se të ishit Blendi Fevziu i “Opinion”?

B.F: Shumë prej tyre. Ka personazhe të rëndësishëm sot, që i kam njohur si shokë klase apo si miq të Tiranës së fundviteve ’80 dhe fillimit të ’90. Ilir Meta ka qenë një prej tyre. Banonim në një lagje dhe qëllonte që shkonim në shkollë bashkë. Ben Blushi ka qenë miku im më i afërt i studimeve dhe një mik i rëndësishëm edhe sot. Andi Bushati po ashtu. Sokol Olldashin e kam njohur kur erdhi student në Tiranë dhe Lulzim Bashën kur ishte gjimnazist tek Sami Frashëri. Ka shumë të tjerë që i kam njohur pa mbërritur në studion time dhe pa i njohur publiku. Thashë edhe më lart, vend i vogël ky…

A keni humbur miq për shkak të “Opinion”?

B.F: Po, në shumë raste!

Kush janë këta shumë?

B.F: Kur them shumë ka mjaft emra. Ka njerëz me të cilët distancohesh dhe nuk ke më frekuetimin e parë. Ka të tjerë me të cilët nuk komunikon më. Si rasti i Berishës.

Berisha dhe Lubonja, do të jenë pjesë e 20-vjetorit? Të vjen keq që ata kanë vendosur t’i thonë JO studios tënde?

B.F: Padyshim që do të jenë. Kanë konfirmuar të dy intervista me këtë rast dhe në transmetimin tonë do jenë. Padyshim që më vjen keq për të dy, por ka qenë vendimi tyre. Kur vendimin e dikujt nuk mund ta ndikosh dhe ndryshosh, duhet ta respektosh. Kjo po ndodh edhe në raportin tim me ta.

Intervista më e vështirë që keni bërë këto 20 vjet?

B.F: Ka shumë të tilla. Sidomos prej rrethanave. Mbaj mend në 2002 në një moment shumë delikat një intervistë me Ali Ahmetin. E takuam më Malësinë e Tetovës dhe rrugës ndërruam disa herë makina. Rruga ishte plot me ushtarë që kërkonin pikërisht Ali Ahmetin. Kasetën e futëm thellë në makinë dhe arritëm të dalim në Kosovë. Një tjetër ka qenë ajo me Mbretëreshën Geraldinë në Afrikën e Jugut në 1999. Ajo e ndërpriste shpesh intervistën për të vendosur maskën e oksigjenit. Unë doja të merrja sa më shumë, dhe ajo po më jepte sa mundej. Nuk do ta harroj kurrë mundimin e asaj gruaje fisnike, por edhe kënaqësinë që po fliste për një televizion në Shqipëri.

Intervista për të cilën ju është dashur të përgatiteni më shumë?

B.F: Çdo intervistë. Sidomos ato politike. Intervista është gjinia më e vështirë e medias vizive. Për një intervistë të mirë të duhen së paku 4 – 5 ditë kohë.

Personazhin më të vështirë që keni hasur për të futur në studio?

B.F: Për të qenë i sinqertë askush nuk ka bërë të vështirin me ne në “Opinion”. Mund të ketë pasur diskutime apo hatërmbetje, por vështirësi të mëdha asnjëherë.

Ka pasur nga ata që kanë braktisur diskutimin?

B.F: Po, së paku në 3 raste. I pari ka qenë Neritan Ceka që në 2005 iku nga studioja në një debat për kulturën. Më 2015 iku Paskal Milo pas një debati me Mark Markun dhe vjet iku Besnik Aliaj pas një debati me Niko Peleshin.

“Opinion” dhe gezetaria moderne, si rrinë tek njëra-tjetra? Kam parasysh gazetarinë e rrjeteve sociale…

B.F: Ne po i referohemi gjithnjë e më shumë rrjeteve sociale. Ka shumë raste që gjejmë aty personazhe interesantë, apo ide që nuk kanë qenë në vëmendjen tonë. Por mbi të gjitha masim mënyrën se si lëviz interesi i publikut.

Si jeni rritur ju dhe “Opinioni”, sa keni mësuar nga njëri-tjetri?

B.F: Nuk di ta them këtë gjë.

Çfarë do kishit dashur të bënit ndryshe?

B.F: Nuk e kam menduar këtë asnjëherë.

Cili besoni se ka qenë kulmi i “Opinion” këto 20 vjet apo nuk e keni arritur akoma kulmin?

B.F: Jo, unë besoj se ka qenë debati Nano – Berisha në Janar 2002. Isha 32 vjeç atëherë dhe debati pati një jehonë në gjithë botën shqiptare dhe në vendet fqinje, Itali, Greqi. Më shumë se sa falë punës sime ai ishte produkt i rrethanave specifike që vështirë se ripërsëriten më. Ndaj them që ai ishte kulmi!

A keni pishmane që angazhimi në punë ju ka privuar nga jeta personale, nëse ju ka privuar natyrisht?

B.F: Nuk besoj se ka qenë puna që e ka bërë këtë. Nuk kam qenë kurrë i privuar nga jeta familjare, por kam qenë më pak prezent në fëmijërinë e vajzës së madhe. I kam kushtuar më pak kohë, sepse isha më i ri dhe më në lëvizje. Por asnjëherë puna. Unë bëj një emision 4 herë në javë, botoj një libër thuajse çdo vit, udhëtoj dhe shpenzoj goxha kohë më vajzat dhe gruan. Ndaj them që nuk ka qenë emisioni që më ka penguar. (VIJON) / revistawho.com

lexo më shumë

FOTO E PARË / Pushimet e Valbona Selimllarit me tre fëmijët në bregdet

valbona foto

Më në fund erdhi koha që edhe Valbona Selimllari të pushojë. Miss-i i parë shqiptar, ka pasur një verë të mbushur plot me punë, por së fundmi ia ka dalë të ‘vjedhë’ disa ditë relaksi për veten dhe familjen e saj. Në intervistën e fundit për programin “Lart e Poshtë” me Eraldo Rexhon, Bobi tha se nuk ka bërë asnjë plan për këtë vit, por duket se dhe ajo nuk i ka rezistuar tundimit për të pushuar disa ditë në jug. Foto që sjellim sot është shkrepur dhe postuar nga një prej familjarëve të saj, për t’u fshirë brenda pak sekondash, por “RevistaWho.Com” ka mundur ta ruajë përpara se ajo të zhdukej përgjithmonë nga rrjeti. Valbona Selimllari është shumë hermetike kur vjen puna tek fëmijët, sepse siç ka thënë shpesh në intervista, dëshiron që ata ta marrin vetë vendimin për t’u bërë ose jo të famshëm. Javën e ardhshme ajo do të shfaqet në kopertinën e revistës “WHO” me një set fantastik fotosh dhe me copëza shumë të bukura rrëfimesh, të cilat nuk duhen humbur. Ndaj na ndiqni! / revistawho.com

lexo më shumë
1 2 3 9
Page 1 of 9