Shëndet

Sipas shkencëtarëve, ngrënia e thonjve është e mirë

Një studim i kohëve të fundit thotë se fëmijët të cilët e thithin gishtin dhe njerëzit të cilët i kafshojnë thonjtë janë më rezistentë ndaj alergjive. Logjika prapa kësaj është e…

Lexo më shumë

Ja cili frut nuk duhet konsumuar kurrë në mëngjes

Kur je me nxitim në mëngjes, por nuk do të dalësh pa ngrënë asgjë, një banane duket si opsioni më mirë. Është e shëndetshme, me vlera të shumta ushqyese, siguron…

Lexo më shumë

Aloe Vera, ilaçi që na duhet për gjithçka

Njihuni me listën e benefiteve shëndetësore të Aloe Verës, të cilat ndoshta nuk i dinit: 1.Detoksifikim Nëse dëshiron t’i bësh detoks trupit, atëherë Aloe Vera është njëra nga mënyrat më…

Lexo më shumë

Ja çfarë përmbajnë ushqimet e shpejta

Ushqimet e shpejta jo gjithmonë janë një zgjidhje e keqe, megjithatë në shumë raste ato kanë sasi të madhe sheqeri, kripe, yndyrash dhe karbohidratesh. Këto ushqime kanë zakonisht shumë kalori…

Lexo më shumë

Djathi, sekreti i një jete të shëndetshme

Të hash shumë djathë mund të jetë çelësi i një jete të shëndetshme. Një studim i Universitetit të Kopenhagenit zbuloi se djathi i bën shumë mirë zemrës. 139 vullnetarë morën pjesë…

Lexo më shumë

Reumatizma tani mund të kurohet në shtëpi. Ja çfarë të përdorni

Inflamacioni dhe dhimbja në nyje njihet si reumatizëm. Reumatizma është shkaku i dytë, pas sëmundjeve të qarkullimit të gjakut, që shkakton më tepër paaftesi për punë. Më tepër se 50…

Lexo më shumë

Pse kafeja redukton rrezikun nga diabeti?

Shkencëtarët kanë dëshmuar që pirja e kafesë mund të reduktojë rrezikun nga krijimi i diabetit. Megjithatë nuk e kanë ditur arsyen e saktë, por shkencëtarët kinezë e kanë gjetur më…

Lexo më shumë

Abuzimi seksual me të miturit / Shkaqet psikologjike dhe çfarë mund të bëjmë për t’i parandaluar – Nga psikologia Lorela Garuli

Për fat të keq, nuk janë të rralla lajmet e kronikat që tregojnë rastet e abuzimeve seksuale brenda familjes, rastet e incesteve e përdhunimeve. Jo vetëm që po bëhen shumë…

Lexo më shumë

Prandaloni rritjen e qelizave kanceroze duke eleminuar një produkt nga regjimi ushqimor

Në vitin 1920, fitues i çmimit Nobel Dr. Otto Warburg vërtetoi tezën se qelizat kanceroze ushqeheshin nga sheqeri artificial. Ai besonte se kur trupi furnizohej me sasi të mëdha sheqeri,…

Lexo më shumë

Kujdes: Depilimi i zonës “bikini” mbart infeksione vdekjeprurëse

Depilimi total i zonës bikini, një ndër trendet më njohura për kujdesin ndaj vetes tek gratë, mund të kthehet në vdekjeprurës. Teknika që shkul nga rrënja qimet në zonën intime,…

Lexo më shumë

Page 22 of 24

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password