Shëndet

sallate-e1484038301750

Pse duhet të vendosni patjetër vezë në sallatë

Vitamina E ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që ndihmojnë sistemin imunitar dhe qarkullues të gjakut të funksionojnë siç duhet – por, fatkeqësisht, shumica e njerëzve nuk marrin sasinë e rekomanduar…

Lexo më shumë
buka-integrale-1-320x200-300x188

Bie poshtë ”miti”, buka nuk ju shëndosh

Janё tё shumta herёt qё krahasojmё konsumimin e bukёs me rritjen nё peshё. Por duhet tё bёhet e qartё njёherё e pёrgjithmonё se pesha varet nga konsumi total i kalorive…

Lexo më shumë
gripi-grua-e1416476632958

Sëmundjet infektive (të ftohurit dhe gripi), si t’i shëroni me bimë

Sëmundjet infektive shkaktohen në përgjithësi nga bakteret dhe viruset. Ftohja dhe gripi shpesh lidhen me stresin, lodhjen, depresionin dhe ndryshimet e mëdha të temperaturës. Shenjat kryesore janë: temperatura, dhimbja e…

Lexo më shumë
image

Gripi, kjo lloj supe e lufton atë

Kjo supë funksionon si një medikament i blerë në farmaci në trupin tuaj pasi dy përbërësit e saj kryesorë janë mishi i pulës dhe qumështi. Në dallim nga ilaçet që…

Lexo më shumë
image

Jeni të stresuar? Kujdes sepse iu shkaktohen këto sëmundje

Stresi mund të shkatërrojë shëndetin. Dhimbjet e kokës bëhen më të shpeshta, keni vështirësi për të fjetur mirë dhe mund të ndikojë edhe tek sistemi i tretjes. Dr. Roger Henderson…

Lexo më shumë
shenja-te-intolerances-ndaj-karbohidrateve-e1460367155915

Nuk po bini në peshë pavarësisht se nuk hani, ndjeni lodhje, marramendje, probleme hormonale? Ja çfarë tregojnë këto shenja

Shpesh herë nivelet e sheqerit në gjak mund të rriten edhe si pasojë e konsumimit të karbohidrateve, miellit të bardhë, sheqerit të rafinuar etj. Edhe pse gjegjësisht është njohur se…

Lexo më shumë
uje-uje-w-e1483089622987

Largoni toksinat nga trupi me këtë mënyrë alternative efikase!

Kultura të shumta kanë përdorur kripërat Epsom për mijëvjet, për shkak të vetive të ndryshme të dobishme, për detoksifikimin e trupit detox, në kopshtari dhe pastrimin e shtëpisë. Emri i…

Lexo më shumë
te-perzierat-te-vjella-nausea-e1483090204710

Xhenxhefili, kundër të përzierave të shtatzënisë, kimioterapisë dhe sëmundjes së udhëtimit

Xhenxhefil, rrënja apo edhe rizoma e bimës Zingiber officinale, ka qenë një erëz dhe bimë mjekësore e njohur për mijëra vjet. Ajo ka pasur një histori të gjatë përdorimi në…

Lexo më shumë
image

Çaji që ju dobëson për vetëm 10 ditë, e keni në kuzhinë por e anashkaloni

Për shkak të vitaminave, mineraleve, acideve yndyrore dhe fibrave që përmban, fara e lirit është diçka që duhet të mbizotërojë në menynë tuaj. Kjo farë është e mrekullueshme për pastrimin…

Lexo më shumë
caj-hud-e1480429040479

Keni dëgjuar për çajin e hudhrës? Ja si ta përgatisni dhe për çfarë shërben

A keni pirë ndonjëherë çaj hudhre? Ky është një çaj me përfitime të shumta të njohura që nga kohët e lashta. Mbi të gjitha çaji i hudhrës është përdorur zakonisht…

Lexo më shumë

Page 2 of 23

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password