Shëndet

10 sinjale të trupit që duhet të merren seriozisht

Trupi jonë është cilësuar si “makineria” me e komplikuar. Si çdo makineri e sofistikuar edhe trupi jonë dërgon sinjale për defektet, në këtë rast për organet dhe sistemin tonë. Shpeshherë…

Lexo më shumë

Ushqimet që duhet të shmangni nëse vuani nga ulcera në stomak

Ulcera është një lezion i mukozës/cipës gastrike (stomakut). Shkaqet kryesore të sëmundjes ulceroze janë dy: infektimi nga bakteri helikobakter-pylori dhe përdorimi apo abuzimi me barnat antiinflamatore josteroidiene (AIJS), si për…

Lexo më shumë

Shkencëtarët: Fillimi i punës para orës 10:00, i ngjashëm me torturën

Dr. Paul kelley, udhëheqës i hulumtimit të kryer në Universitetin e Oksfordit, së fundmi ka zbuluar se forma më e zakonshme e torturës moderne është përgjegjësia për tu zgjuar dhe…

Lexo më shumë

Lejoni fëmijët të hanë kikirikë, ja çfarë dobie iu sjellin ato

Fëmijët që hanë kikirikë dhe produkte të tij janë më pak të rrezikuar nga alergjitë. Kështu thuhet në një studim të King’s College në Londër. Studiuesit thonë se për herë…

Lexo më shumë

Vetitë kurative të çajit nga gjethet e ullirit! Ja si ta përgatisni

Gjethet e ullirit përmbajnë substanca të cilat janë gjetur të kenë këto veti: Ndalon shumimin e viruseve në qelizat e shëndetshme të organizmit të njeriut, virusin e gripit, ftohjes, meningjitit,…

Lexo më shumë

Studim: Fëmija i parë rrezikohet nga këto sëmundje

Një studim i ri ka zbuluar se fëmijët e lindur të parët në një familje janë më të rrezikuar nga disa sëmundje. Ata bien më shpejtë pre e disa gjendjeve…

Lexo më shumë

Dieta e cila ju dobëson për një muaj dhe që përdoret nga aktorët

Për shkak të xhirimit të serisë së re, Halit Ergenç është detyruar të dobësohet, prandaj Berguzar ka marrë gjërat nën kontroll dhe ka aplikuar menynë familjare. Seria turke “Ti je…

Lexo më shumë

Zbulohen 5 ushqimet që konsumon çdo mjek

Ëmbëlsira, mish i kuq, ushqim i konservuar… këto janë disa nga produktet që shumica e njerëzve nuk i ndajnë nga tavolina e tyre. Por e keni pyetur ndonjëherë veten se…

Lexo më shumë

4 kura natyrale për lëkurën e thatë gjatë dimrit

Muajt e ftohtë të dimrit, era, acari e dëmtojnë shumë lëkurën. Dhe shumica prej nesh e përkeqësojmë edhe më shumë lëkurën e thatë dhe të plasaritur duke përdorur produkte grimi…

Lexo më shumë

Kujdes gjatë ciklit menstrual, këto janë gjërat e dëmshme nga të cilat duhet të bëni kujdes

Disa femra janë “të bekuara” gjatë ciklit menstrual dhe disa të tjera mund të kenë shumë probleme ato ditë. Nëse ju jeni nga ata femra që menstruacionet ju bëjnë të…

Lexo më shumë

Page 2 of 24

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password