• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

VIDEO/ Rritet frikshëm numri i shqiptarëve me diabet

Konsideruar si vrasësi i heshtur nga mjekët endokrinologë, diabeti po shton gjithmonë e më shumë numrin në radhët e të prekurve. Ekspertët thonë se shumica nuk e dinë që janë të prekur prej diabetit, e për pasojë nuk e trajtojnë atë. Alarmant është fakti se diabeti po prek shumë fëmijët, e për këtë mjekët fajësojnë stilin e jetesës dhe të ushqyerjes, raportohet në një kronikë të “Klan”. Parandalimi më i mirë është përballja me sëmundjen, ndaj mjekët kërkojnë që personat obezë dhe ata që kanë histori familjare me diabetin të kryejnë analizat 2 herë në vit.

CLOSE
CLOSE