• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

VIDEO-FOTO/ I braktisur në hapësirë, sateliti amerikan transmeton papritur pas 46 vitesh

Një satelit amerikan i braktisur në vitin 1967 supozohet të ketë filluar transmetimin sërish pas 46 vitesh. Ai ishte një nga satelitët e projektuar dhe ndërtuar nga Laboratori Lincoln mes viteve 1965 dhe 1976, për testimin e teknikave të komunikimit satelitor.

Satelitët e krijuar njiheshin lehtë falë emërtimit nga LES1 deri në LES9. LES1 dhe LES2 supozohej të ishin në të njëjtën orbitë 2800×15000 km, por një dështim bëri që LES1 të stacionohej në orbitën rrethore 2800 km, duke dështuar në misionin e tij, shkruan sot “Syri.net”. Në vitin 2013, në North Cornwall, në Britani të Madhe, Amateur Radio Astronomer kapi një sinjal që u përcaktua si LES1 i ndërtuar në vitin 1965. Sateliti nuk e kishte bërë kurrë këtë në orbitën e synuar dhe që atëherë kishte qenë jashtë kontrollit. LES1 dhe LES2 ishin pothuajse dy satelitë eksperimental komunikimi identikë.