• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

Vajza nga Somalia habit jurinë. Konkurron për modele e veshur me perçe

Një adoleshente nga Somalia ka konkurruar për kurorën e Miss-it në Amerikë e veshur me perçe. Halima Aden, 19 vjeç kishte veshur pantallona dhe bluze të gjatë deri tek gjunjët. Halima ka lindur në Kenia dhe ka jetuar në Minesota. Ajo tha se shpreson që konkurrimi i saj të inspirojë vajzat e tjera myslimane që të kenë vetbesim. “Shumë njerëz do të shohin ty por jo bukurinë tënde sepse ti je e mbuluar dhe ata nuk janë mësuar me këtë gjë. Duke u rritur i dhashë mundësi njerëzve të më shohin përtej perçes. Jam e para që e bëj këtë dhe shpresoj që shumë vajza të tjera pas meje të inspirohen.” -tha 19 vjeçarja. Minesota është shtëpia e shumë emigrantëve nga Somalia. 

halima