• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

“The Independent” uron Krishtlindjet në të gjitha gjuhët e botës, në listë edhe Shqipëria (FOTO)

Gazeta britanike “The Independent” ka publikuar një hartë ditën e sotme me vendet e Europës ku sipër çdo vendi shkruhet “Gëzuar Krishtlindjet” në gjuhën përkatëse. Linguisti, matematicieni dhe artisti Jakub Marian ka krijuar hartën në të cilën shkruhet edhe urimi shqip “Gëzuar Krishtlindjet”. Edhe pse Rumania dhe Hungaria kanë gjuhë të ndryshme, urimi i Krishtlindjeve është njësoj sepse vetë fjala ka prejardhje të përbashkët. Gjithashtu Jakub dalloi se në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë mund të përdoren edhe “Merry Christmas”, por edhe “Happy Christmas”. Një hartë interesante!

merry-christmas-european-languages