• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

Shqipëria feston 104 vite pavarësi. Rama: Rrofshin shqiptarët!

Sot vendi ynë feston 104 vjetorin e pavarësisë. Shumë aktivitete do të zhvillohen me rastin e kësaj feste, ndërsa kryeministri i vendit nuk ka nguruar të urojë shqiptarët kudo që ndodhen “GËZUAR DITËN E PAVARËSISË! Mirënjohje përjetë Ismail Qemalit dhe të gjithë etërve themelues të shtetit shqiptar! Rroftë Shqipëria dhe rrofshin shqiptarët kudo ku jetojnë!”. Shqipëria u shpall e pavarur në Vlorë, më 28 nëntor 1912, nga Ismail Qemali. Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare.  Njohja ndërkombëtare e pavarësisë si dhe përcaktimi i kufijve të Shqipërisë u bë pas një viti në Konferencën e Ambasadorëve në Londër