Rrezikohet Europa, supervullkani në Napoli ka dhënë shenja zgjimi


Shkencëtarët italianë janë tejet të shqetësuar pasi supervullkani Campi Flegrei në Napoli ka dhënë shenja zgjimi për shkak të lëkundjeve sizmike të kohëve të fundit dhe përveç Italisë, ai rrezikon edhe Europën, transmeton newsbomb.al. Shpërthimi i fundit i Campi Flegrei ka ndodhur 39 mijë vite më parë dhe është më i fuqishmi që ka ndodhur në 200 mijë vitet e fundit. Që nga 2012 rreziku i këtij vullkani për të shpërthyer është rritur ndjeshëm.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password