• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

Renaton Mekolli publikon emrin e restorantit. ‘Umami’, njihuni me kuptim e tij

Renato Mekolli, shefi më i famshëm në Shqipëri, pas fitores së “Dance With Me”, vëmendja e tij është përqëndruar tek restoranti që do të hapë së shpejti. Gjithmonë Renato ka ditur sesi të na surprizojë me krijimet e tij shumë të veçanta në artin e kuzhinës dhe sigurisht nuk mund të na zhgënjente dhe në përzgjedhjen e emrit të restoranitit të tij. “UMAMI”, një fjalë që shumica prej nesh nuk e ka hasur shpesh ta dëgjojë, por Renato ka një shpjegim për këtë zgjedhje:

“Ky është emri i restorantit te dashur miq!
UMAMI by Renato Mekolli
Shija e 5-te pas te embles,te thartes,te kripures,si dhe te hidhures. Umami, ajo te cilen ti nuk arrin ta shquash ! Umami, shije ne permiresim te vazhdueshem… Baza e 5-te e shijes e zbuluar ne 1908…
Se shpejti me shume besim”