close
Breaking NewsJetë

Një ditë para Nobelit për Letërsi, Kadare njëri ndër favoritët

mt-kadare_1476269889-9854700

“Associated Press”, në një shkrim të publikuar sot, ka radhitur disa nga favoritët kryesorë për ta rrëmbyer Nobelin në Letërsi këtë vit, e në mesin e tyre është edhe novelisti shqiptar, Ismail Kadare. Akademia e Suedisë do ta shpallë nesër fituesin e Nobelit në Letërsi, vitin e kaluar, shkruan AP, autori japonez, Haruki Murakamo, dhe shkrimtarja nga Kenia, Ngugi wa Thiong’o, i prijnë listës për Çmimin Nobel. E të tjerët që ua kanë tërhequr vëmendjen sajteve të bastit, përfshijnë poetin sirian, Adonis; dramaturgun norvegjez, Jon Fosse; novelistin shqiptar, Ismail Kadare dhe shkrimtarët amerikanë Joyce Carol Oates, Don DeLillo dhe Philip Roth./Ekspress

loading...