Kjo ndodh me trupin tuaj pasi pini një filxhan kafe


Për shumë prej nesh kafja është më shumë se thjesht një pije, është pjesë e pandashme e zgjimit pa të cilën nuk bëjmë dot. Por sajti Bright Side ka vështruar më me kujdes se çfarë ndodh me trupin tonë pak orë pasi shijojmë një filxhan kafe. 

-10 minutat e para: kafeina hyn në sistemin e qarkullimit të gjakut. Rrahjet e zemrës dhe tensioni i gjakut rritet. 

-Pas 20 minutave: Ju filloni të ndiheni më të fokusuar. E keni më të lehtë të zgjidhni problemet. Përveç kësaj, kafeina ju ndihmon të ndiheni më pak të lodhur duke u lidhur me receptorët adenozin të trurit.

-Pas 30 minutave: Trupi juaj fillon të prodhojë më shumë adrenalinë dhe bebja e syrit zmadhohet.

-Pas 40 minutave: Niveli i serotoninës në trupin tuaj rritet. 

-Pas 4 orësh: Trupi juaj fillon të shkatërrojë yndyrnat edhe nëse nuk lëvizni. Kafeina gjithashtu stimulon krijimin e acideve në stomak.

-Pas 6 orësh: Kafeina në kafe shkakton urinimin. Përveç ujit, trupi juaj humb edhe vitaminat dhe mineralet. Kjo mund të çojë në ç’rregullime në metabolizëm.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password