• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Këshilla, Lajme

Ja si ta pini kafen për të rënë në peshë

Po, është e vërtetë. Kafeja mund ta djegë yndyrën, por gjithçka çfarë duhet të dini është ta përgatisni në mënyrën e duhur. Një studim i kohëve të fundit në një universitet amerikan ka zbuluar një informacion shumë të rëndësishëm për të gjithë ata që e duan kafenë.
Ja si ta pini kafenë për të rënë në peshë
Këshillohet të pini kafe të zezë dhe për të humbur shpejt në peshë mund ta shoqëroni me kanellë dhe xhenxhefil.
Sa kafe?
Nëse jeni dikush që nuk merrni shumë kafeinë rregullisht, filloni duke konsumuar 100 miligramë në ditë dhe duke parë se si trupi juaj e toleron mund ta rrisni sasinë në 200 miligramë.
Këshilla
Për të humbur në peshë, kafesë suaj të thjeshtë mund t’i shtoni edhe karafil apo kanellë. Ato ndryshojnë shijen e kafesë, si dhe rrisin metabolizmin duke bërë të humbisni në peshë. Ju mund të shtoni në kafe edhe copa lëkure limoni apo portokalli apo të agrumeve të tjera. Kafeja e gjelbër është një mundësi e mirë për t’u konsumuar, nëse doni të bini në peshë.
Receta
Kështu, nëse keni kilogramë të tepërt, shumë lehtësisht mund ta përdorni kafenë për t’i hequr ata. E vetmja gjë që duhet të bëni është të përzieni në kafe këta përbërës: kokos, kanellë, mjaltë dhe kakao.
Më pas, shtojini në kafe dhe e besoni apo jo, do të humbisni 10 kilogramë në një muaj.
Ndoshta ju e dini se të pini kafe me qumësht mund të ndihmojë prë të rënë nga pesha me rreth gjysmë kilogrami në muaj, megjithatë, ky është një kombinim që është më mirë të evitohet në mëngjes.

Përveç kësaj, receta e mëposhtme është shumë më e fuqishme dhe më efiçente në humbjen e peshës. Përveç se efiçente, ajo është edhe shumë e shijshme, pasi hidhësia e kafes së përgatitur në këtë mënyrë zhduket nga përbërësit që shtojmë.
Përbërësit
¾ filxhan çaji vaj kokosi
Kanellë pluhur
½ filxhan çaji mjaltë (sipas dëshirës)
1 lugë çaji kakao (sipas dëshirës)
Përgatitja
Në një tas të vogël përziejmë së bashku të gjithë përbërësit derisa të përzihen mirë. I vendosim në një kavanoz të vogël dhe pastaj i fusim në frigorifer.
Shtojmë 1-2 lugë çaji të kësaj përzierjeje në kafen e mëngjesit ndërkohë që ajo është akoma e nxehtë. I përziejmë për pak sekonda ose derisa vaji i kokosit të shkrijë/Revista Shije/