• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Këshilla

Ja pse duhet të konsumoni arra…

Performanca seksuale:

Hulumtimet e fundit të bëra nga një universitet në Amerikë, kanë treguar se konsumi i 75-gramë arrave në ditë përmirëson performancen seksuale dhe shëndetin e spermës. Arrat janë të pasura me yndyrë bimore të Omega-3, një lloj i acidit yndyror që mendohet të jetë shumë e rëndësishme për shëndetin e spermës.

Një kurë për kancerin?

Edhe pse ka pasur shumë dilema mes ekspertëve të mjekësisë, besohet se arra e zezë është një kurë potenciale e kancerit, për arsye se vret “parazitin” përgjegjës për shkaktimin e sëmundjes.

Ndihmon për të luftuar plakjen:

Studimet e fundit kanë treguar se konsumi i arrave, parandalon plakjen tek femrat e gjithashtu parandalon dëmtimet fizike që vijnë me pleqërinë.

Përmirësimi i shëndetit të zemrës:

Arrat e papërpunuara janë një aleat i pazëvendësueshëm i zemrës. Ajo janë të pasura me sasi të konsideruar të polifenoleve, komponime këto të cilat mendohet se luajnë një rol tejet të rëndësishëm në shëndetin e zemrës. Arrat gjithashtu kontribojnë duke ulur nivelet e kolesterolit në gjak, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe parandalimin e inflamacionit./Lajmi.net