• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

Gjystja s’pranon që ka bërë ndërhyrje, shihni fotot e 8 viteve më parë

Një këngëtare shumë e dashur për publikun dhe shumë e hijshme në pamje. Kjo është Gjyste Vulaj, këng- ëtarja nga Mali i Zi. Ka shumë vite që këndon. Breza më të rinj e kujtojnë që në fillimet e pluralizmit në Shqipëri, kohë kur filluan të lejohen këng- ëtarët shqiptarë jashtë kufijve, të vinin në vendin tonë.

gjyste1

Dhe Gjystja dalloi menjëherë për gjatësinë, bukurinë dhe repertorin e këngëve të cilat krijonin mjaft atmosferë. Një tjetër diskutim që bëhet për Gjysten është mosha. Sa vjeç mund të jetë Gjystja? Fakti që ka mbi 20 vite që këndon, të krijon idenë që mund të jetë mbi 40 vjeç, por forma e saj është si e një 30-vjeçareje dhe, nga ana tjetër, vetë ajo ka thënë që është martuar dhe është bërë nënë shumë e re.IMG_0065

Por ç’rëndësi kanë vitet kur ajo është një bishë e vërtetë në skenë dhe super e kërkuar, sidomos në diaporë. Ne gjetëm në arkivat tona fotot të 10 viteve më parë, kur ajo merrte pjesë në evente muzkore në Tiranë, shkruan “Panorama”.v10

Përveç që ka sofistikuar stilin, ashtu siç kanë bërë të gjithë këngëtaret tona, vëmë re edhe ndonjë ndryshim estetik që mund të mos vijë thjesht nga sofistikimi i stilit apo një make-up ndryshe. Dhëmbët, buzët, hunda, i duken disi më ndryshe. Por e pyetur mbi këtë temë, ajo nuk ka pranuar asnjëherë që ka bërë diçka, kështu që ne do ta besojmë.
CLOSE
CLOSE