• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

FOTOT/ Shoqërohet në polici se i hodhi salcë në kokë ministres Nikolla, kjo është studentja

Policia ka shoqëruar në komisariat aktivisten e ‘Lëvizjes për Universitetin’, Mirela Ruko, e cila i hodhi salcë në kokë ministres së Arsimit Lindita Nikolla. Ajo është shoqëruar në komisariatin Nr.1 pas incidentit, ku dhe do të merret në pyetje. Burimet thonë për ‘Syri.net’ se ndaj aktivistet deri tani nuk është bërë asnjë denoncim nga ana e ministres së Arsimit. Veprimi i aktivistes së ‘Lëvizjes për Universitetin’ është një shenjë proteste ndaj Nikollës për reformën në arsimin e lartë, të cilët akuzojnë ministren e Arsimit se shumë maturantë nuk kanë fituar asnjë degë në Universitet për shkak të sistemit të ri.

AKTIVISTËT E LËVIZJES PËR UNIVERSITETIN LYEJNË ME NGJYRË TË KUQE LINDITA NIKOLLËN!Sot, në ditën ndërkombëtare të studentëve, aktivistët e Lëvizjes Për Universitetin kryen një aksion simbolik kundër ministres së Arsimit Lindita Nikolla. E spërkatën me salcë duke i bërë për një moment atë çka ajo dhe qeveria shqiptare i kanë bërë jetës universitare publike prej kohësh: shprishjen. Sot mijëra maturantë meritorë janë ende pa të drejtën studimi dhe po aq kuota të paplotësuara ka në universitetet publike. Skema e regjistrimit të studentëve ka favorizuar haptas universitetet private kliente të qeverisë. Prandaj ne kemi kërkuar dhe kërkojmë dorëheqjen e ministres Nikolla. Rezistenca vazhdon!Për Universitetin, Për Shoqërinë!

Posted by Për Universitetin on Donnerstag, 17. November 2016

13909239_1130720670335619_8766080012507198625_o

14753349_1205595036181515_8988569265754388393_o