• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

FOTOT/ Jeta sekrete e murgeshave, pamjet brenda dhomave të tyre

Të mbyllura në manastire katolike, këto motra nderi përqafojnë traditën, devotshmërinë dhe rock-and-rollin. Por çfarë ndodhë në prapaskenë? Në Puebla, Meksikë, janë disa kisha katolike të vjetra më shumë se 400 vjet, transmeton Koha.net. Motrat e para nderi në këtë qytet kanë ndihmuar spanjollët që të përhapin katolicizmin në Meksikë. Por shumica e murgeshave qëndruan të izoluara në manastiret e tyre dhe e kishin të ndaluar që të shohin botën. Për disa fëmijë, ato dukeshin si legjenda, shkruan “Syri.net”. “Të pasurit qasje në botën e tyre nuk ishte edhe aq e lehtë. Kur trokita në një derë të manastirit, ato më thanë të largohem – pastaj më përplasën derën në fytyrë. Por unë isha kokëfortë dhe këmbëngulëse dhe ato përfundimisht më lanë që të hyja brenda në manastir”, thotë fotoreporterja e National Geographic, Marcela Taboada.

201610121243128651476277344

20161012124321583_-_copy1476277375

20161012124330608_-_copy1476277376

20161012124337876_-_copy1476277377

20161012124346916_-_copy1476277378

20161012124351456_-_copy1476277379

201610121242574061476277342