• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

FOTO/ Pretendimi i frikshëm: Gripi në Shqipëri nga helmimi i ujit, do vdesin 15% e të prekurve

Qytetari Bilbil Daci ka shprehur shqetësimin për virusin e gripit të përhapur në vend, që ka prekur një pjesë të madhe të popullsisë.

Ai i ka drejtuar një kërkesë institucioneve më të larta në vend, ku thotë se qytetarët nuk janë të prekur nga gripi por nga helmimi i ujit.

Nga kjo gjë është prekur në të kaluarën edhe Gjermania, thotë qytetari Bilbil Daci, duke pretenduar se 15% e të prekurve kanë humbur jetën.

Ja çfarë thotë qytetari Bilbil Daci në pretendimin e tij:

“Ky grip vertetohet me ane te analizave specifike te ujit dhe analizave specifike qe I behen te semurit .Keto dy analiza nuk jane kryer dhe nuk kryen nga autoritetet perkatese shteterore prandaj po e quaj Grip sepse ka emer tjeter shkencor. Mjekohet me mendikamente me doza te percaktuara vetem nga mjeket specialist te kesaj semundje pasi te jete vertetuar me ane te analizave.Sipas te dhenave zyrtare ne Gjermani 20000-35000 Gjerman preken nga ky grip cdo vit.Rreth 15 % e ketyreve te semureve humbin jeten.

Behet fjale per Gjermanine qe ka ujin me te kontrrolluar dhe me te sigurte ne bote,me specjalistet dhe institucione shteterore dhe private lider nderkombetar sa I perkete kesaj fushe.Ne vende te tjera humbin jeten nga kjo semundje mbi 30% te prekur.A e imagjinoni se cfare ndodh tek ne ku cdo gje eshte jashte kontrrollit.Do te ishte fatale nese nje pacient trajtohet si I semur me gripin e zakonshem kur eshte I semure me gripin e ujit dhe e kunderta.Ky grip nuk perhapet nga njeriu tek njeriu.Kjo verteton se ky grip eshte perhapur nga uji se kulmin e ka arritur ne periudhen qe te gjithe institucionet kane qene pushim qe do te thote se kontaktet e njerzve me njeri tjetrin kane qene minimale per te perhapur ne keto nivele gripin e zakonshem”./ Syri.net

111483740666

221483740671