• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

E keni pyetur ndonjëherë veten, çfarë ndodh nëse një ditë s’ka më diell? Zbulojeni këtu

A e keni pyetur ndonjëherë veten se ç’do të ndodhë nëse dielli fiket papritur? Me siguri, do të kemi të bëjmë me një skenar katastrofal. Nëse është e vërtetë që cikli evolutiv i diellit duhet të mbarojë pas rreth 5 miliardë vjetësh, disa imazhe të publikuara disa javë më para nga NASA, kanë alarmuar disa shkencëtarë, të trembur për ardhjen e një epoke të re të akullt. Meterologu anglez, Paul Dorian, ka paralajmëruar se rënia e shpejtë e aktivitetit diellor mund të sinjalizojë ardhjen e një epoke të akullt. Ekspertët janë të mendimit se në vitin 2019, Toka mund të preket nga një mini-epokë e akullt, shkruan “Daily Star”, përcjell “Syri.net”. Edhe një kërkim i profesoreshës Valentina Zharkov i “Northumbria University”, del në përfundim se një valë e të ftohtit mund të godasë Tokën mes viteve 2020 dhe 2050.