• youuinsttaaffccbb
TEST
Breaking News, Lajme

5 fakte për çokollatën të cilat nuk i dini…

Të gjithë i adhurojmë çokollatat edhe pse ndonjëherë na këshillojnë të mos konsumojmë shumë. Por në fakt ajo ka disa veti shumë të mira të cilat do t’ju habisin.

smellingchoc

1.Era e çokollatës relakson trurin. Në një studim të kryer u vu re se personat që nuhasnin çokollatën ndiheshin më të qetësuar. Akoma nuk dihet pse çokollata e ka këtë efekt.

280px-plain-mms-pile

2.Kokkrat me ngjyra prej çokollate të njohura si M & M’s janë krijuar në 1941 për ushtarët që ata të konsumonin çokollatë pa u shkrirë pasi çokollata në këto kokrra qëndron gjithmonë e ngrirë.

biggest-chocolate

3.Çokollata më e madhe në botë peshonte 5,792 kg. 

dark-chocolate-625_625x350_81470296507

4.Të hash çokollatë të zezë çdo ditë redukton sëmundjet e zemrës.

dark-chocolate-teeth

5.Çokollata ka efekt anti bakterial në gojë dhe ndihmon në mos prishjen e dhëmbëve.